Jeep.Org.PL
Forum użytkowników marki Jeep

Jeep - on road - [Jeep] DMC przyczepy, czyli ile możemy ciągnąć Jeepem?

Borys_P - 2011-05-03, 11:35
Temat postu: [Jeep] DMC przyczepy, czyli ile możemy ciągnąć Jeepem?
Witam.

Nie raz już ten temat tutaj próbowałem wałkować, ile kto ma wpisane w dowodzie w O1 itd. itd.
Jako że moje codzienne zajęcie w dużej mierze polega na przewożeniu z miejsca na miejsce, od blacharza do warsztatu, od tapicera do lakiernika itd., pojazdów na lawecie za sobą, temat legalnego ciągnięcia za sobą pewnej masy stał się dla mnie bardzo istotny.

Jak wygląda mój średni ładunek:
Holownik --> Nissan Navara '08 - 171KM, 4x4, blokada 100%, masa własna 2020kg, DMC przyczepy z hamulcem 3.000kg (!), DMC pojazdu 2870kg,
Przyczepa --> Laweta Wiola 5m długości, 2,1 szerokości, DMC 2600kg, masa własna 650kg, ładowność 1950kg,
Ładunek --> zwykle samochód osobowy/dostawczy o masie od 1500kg do 1950kg ( :mrgreen: )

Dodam, że posiadam i B+E i C+E, także jakby tego nie interpretować mogę ciągać takie lawety za sobą.

Policjanci w tym krają są zwykle ciekawscy, więc kontroli mam co nie miara. I teraz wynik takiej kontroli to albo wiedza, albo jej brak policjanta.
Mianowicie bywają dni, kiedy pan władza patrzy na holownik, bierze kalkulator, liczy kilogramy ładunku, zgadza się, szerokiej drogi panie kierowco.
Są jednak dni, kiedy trafiam na człowieka, który twierdzi, że nie mogę dalej jechać, bo... przyczepa (z ładunkiem 2600kg) waży więcej niż holownik (2200kg z jakimś bagażem i pasażerem). I wtedy zaczyna się gra na argumenty, albowiem w dowodzie w pozycji O1 jest ewidentnie wpisane 3000kg !

Nie dostałem jeszcze mandatu za coś takiego (każdy policjant twierdzi, ze ma dzis dobry humor i mam jechac dalej bez mandatu za taką sytuację), ale wynika to z ich niewiedzy i niepewności.

Gdyż... MOGĘ CIĄGNĄC TAKĄ LAWETĘ !
Gdyż... moje auto spełnia warunki techniczne POJAZDU TERENOWEGO !
Gdyż... pojazd terenowy może ciągnąc do 150% masy własnej.

I żeby nie być gołosłownym:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 03.32.262
z późn. zm.) Dział II par. 3 ust. 4 pkt 4 stanowi:
„dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może
przekroczyć:
a/ wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
b/ dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,
c/ maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,
d/ 3.500 kg,
z tym, że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do
rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów
samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr. 5, poz. 30) masa ta może ulec zwiększeniu do 150 %
wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych
warunków”.

W załączniku zaś pojazd terenowy kategorii N1 o DMC powyżej 2t uznaje się jako pojazd terenowy jeśli ma wszystkie koła napędzane jednocześnie nawet jeśli taki napęd jest odłączalny, albo następujące cechy konstrukcyjne:
- co najmniej jedną przednią oś i tylną napędzane równocześnie, nawet jeśli napęd ten jest odłączalny
- co najmniej jeden mechanizm różnicowy z blokadą lub urządzeniem o podobnym działaniu
- zdolność pokonywania wzniesień co najmniej 25% dla pojazdu bez przyczepy.

Wnioski są takie, że tak samo Navarą, jak i Grand Cherokee, Cherokee itd. możemy ciągać przyczepy cięższe od DMC holownika, bo... pozwala na to prawo !

I co najważniejsze ! Pojazd nie musi mieć wpisu w dowodzie "pojazd terenowy". Jeśli spełnia powyższe warunki, jest pojazdem terenowym choćby skały srały i nie można wystawić mandatu za ciąganie takich przyczep.

A z ciekawostek - pomagałem ostatnio ciągnąć koledze scene mobilną. Przyczepy masie 3000kg, długość 12 metrów z dyszlem, szerokość po złożeniu 2,30, wysokosc 3,30m. I takie coś też można legalnie ciągnąć za terenówką! :) ))

Dziękuję za uwagę, wykład prowadził Borys :)23

[ Dodano: 2011-05-03, 11:36 ]
Aha, i dodam jeszcze, o czym nie wszyscy ludzie wiedzą, że prawo jazdy B+E uprawnia Was do jazdy z zestawem o max. DMC 7.000kg, ponieważ MOŻECIE przekroczyć 3,5t zestawu z takim właśnie prawkiem. Grand Cherokee z lawetą 2.5t można prowadzić z B+E.

kokobubu - 2011-05-03, 13:32

Witam
Ostatnio przerabiałem ten temat.
Kategoria B prawka pozwala prowadzić samochód do 3,5 tony całkowitego ciężaru samochodu czyli z ładunkiem i pełną ilością osób, przyczepę można ciągnąć 750 kg ale pełny samochód wraz z przyczepą nie może przekraczać 3,5 tony, jeżeli chcemy ciągnąć cięższą przyczepę powyżej 750 kg musimy mieć kategorie B+E, przyczepa nie może warzyć więcej niż samochód który ją ciągnie. czyli cały zestaw może warzyć 7 ton.
Jeszcze sprawa hamulców wpływa na warunki ciągnięcia przyczepy:
W sytuacji, kiedy dmc przyczepy przekracza 750 kg i ma hamulec najazdowy, zaczyna obowiązywać zasada, że dmc pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy (podobnie jak przy kategorii B). Np. pojazd o dmc 3500 kg ciągnie przyczepę o dmc 2650 kg.
Przy przyczepie z hamulcem uruchamianym z miejsca kierowcy nie ma żadnych obostrzeń co do dmc przyczepy. Oznacza to, że dmc pojazdu ciągnącego może być niższe od dmc przyczepy, jednak rzeczywista masa całkowita przyczepy musi być mniejsza lub równa rzeczywistej masie całkowitej pojazdu ciągnącego.

maxik - 2011-05-03, 14:28

Tak się wtrącę... ta tabelka już nie obowiązuje? Z tego co wiem, to obowiązuje, tylko trzeba ją mieć w aucie i w razie "w" pokazać kontrolującemu mądrali. Na pewno zmięknie :wink:
http://www.jezioro-nyskie...bum_pic.php.jpg

Piotrusz - 2011-05-10, 12:41

Ok, wykład rzeczowy i konkretny ... tylko chyba brakuje tu jeszcze jednego elementu mianowicie informacji producenta pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów.
Wydaje mi sie że ta wartość ogranicza dmc ciągniętej przyczepy, pomimo wyższego dmc wynikającego z przytoczonych przepisów.

Informacja ta jest zawarta na tabliczce znamionowej pojazdu.

Przykład: KJ 3,7
dmc - 2540kg
dmc zespołu - 4700kg
dmc przyczepy wychodzi 2160kg

jako samochód terenowy i wg przepisów mógłby więcej ale ... no własnie.

MHCMega - 2011-05-10, 15:35

Borys_P napisał/a:
masa ta może ulec zwiększeniu do 150 %
wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego

Zaraz, zaraz... czy tu jest napisane że można ciągnąć o połowę więcej niż wytrzymałość haka (przy spełnieniu pozostałych ograniczeń)?
Dla mnie przepis kuriozalny, jak minister może wiedzieć lepiej od producenta ile hak wytrzyma?

Tom01 - 2011-05-10, 19:06

MHCMega napisał/a:
Zaraz, zaraz... czy tu jest napisane że można ciągnąć o połowę więcej niż wytrzymałość haka (przy spełnieniu pozostałych ograniczeń)?
Dla mnie przepis kuriozalny, jak minister może wiedzieć lepiej od producenta ile hak wytrzyma?

Przepis bardzo konkretny. Napisane jest przecież że masa może osiągnąć 150% ale przy zachowaniu pozostałych warunków czyli wymagań technicznych auta.

pit373 - 2011-05-10, 23:02

kokobubu napisał/a:
Witam
Ostatnio przerabiałem ten temat.
Kategoria B prawka pozwala prowadzić samochód do 3,5 tony całkowitego ciężaru samochodu czyli z ładunkiem i pełną ilością osób, przyczepę można ciągnąć 750 kg ale pełny samochód wraz z przyczepą nie może przekraczać 3,5 tony,

nie. wg prawa możemy prowadzić auto o dmc np 3500kg i podpiąć lekką przyczepę p dmc >750 kg na kat. B

zdaje się, że tabelka powyżej to potwierdza.

a na haku w wj v8 jest zdaje się 2800kg, a w dowodzie mam 2500 kg <kasztan>

MHCMega - 2011-05-11, 00:34

Ale podobno hak w terenówce można przeciążyć o 50%, czyli 4200kg :)23
daro76 - 2011-05-11, 14:41

Wydaje mi się że warto zwrócić uwagę na homologację. Każdy producent podaje jaki jest maksymalny uciąg danego typu pojazdu. Kategoria prawa jazdy do tego potrzebna to osobna sprawa. Generalnie zasada jest prosta: do 750kg DMC(przyczepa lekka) nie potrzeba kat E. Powyżej 750 kg musi być E. Ja mam homologację do 3,5t co przekracza dmc pojazdu. Nie wydaje m sie żeby policja miała w tym przypadku wiele do powiedzenia. producent tyle wyznaczył, a diagnosta potwierdził wpisem w dowód i już
Shaker - 2011-05-11, 14:44

MHCMega napisał/a:
Ale podobno hak w terenówce można przeciążyć o 50%, czyli 4200kg

Nie hak tylko błagam w tych przepisach nie ma nic odnośnie haka. Nawet haki montowane w salonach maja inne nośności i cenę. W moim oplu frontera był zamontowany hak w salonie i wszystko super właściciel zadowolony bo ciągał małą przyczepkę. Jak zaczepił lawetę to się hak wyprostował i się okazało że hak ma atest na 1300kg :lol: więc najpierw trzeba spojrzeć na tabliczkę na haku. Ja mogę hx ciągać 2400 na haku a hak mam z atestem na 3500 tak na zaś.

A ja ciągam przyczepę dmc 1300 pipem i mam tylko B i nic mi nie zrobią
bo dmc auta jest większe od dmc przyczepy i cały zestaw nie waży więcej jak 3500. nie wiem z kąd się utarło że pow 750 to już mus E

daro76 - 2011-05-11, 14:46

MHCMega napisał/a:
Borys_P napisał/a:

wydaje mi się że nie chodzi o sam hak zamontowany w samochodzie, ale też o zaczep(zamek) w przyczepie. Tam też jest podane max obciążenie

Borys_P - 2011-05-11, 17:55

Tom01 napisał/a:
MHCMega napisał/a:

Przepis bardzo konkretny. Napisane jest przecież że masa może osiągnąć 150% ale przy zachowaniu pozostałych warunków czyli wymagań technicznych auta.

Otóż to. Trzeba trzymać się wszystkich warunków technicznych.

Ten przepis reguluje jedną rzecz. Jeśli dmc przyczepy jest większe niż dmc pojazdu, to sytuacja taka może mieć miejsce tylko w przypadku pojazdu terenowego (lub spełniającego warunki pojazdu terenowego), a nie np. busa czy dużego kombi.

Należy oczywiście zachować warunki bezpieczeństwa patrząc na dane na tabliczce haka i zaczepu itd. itd. - jeśli to wszystko gra, możesz ciągnąc przyczepę cięższą od samochodu, jeśli poruszasz się terenówką.

Od czasu, kiedy uzbrojony jestem w te przepisy, nikt z policjantów nie śmiał ich podważyć. Zgadzali się tylko ze mną i życzyli szerokiej drogi.

Piotrusz, tabliczka znamionowa to już całkiem inna historia i w ogóle od niej powinniśmy zacząć rozmowę ;) Dane na tabliczce są święte i ich w ogóle nie można przekraczać. Ale ja np. mam dmc pojazdu 2850kg, dmc zestawu 5850kg, czyli przyczepa 3000kg, czyli cięższa od samochodu. I to zawsze był mój problem z policją, bo jak ciągnę przyczepę o masie 2,6t, to jest ona cięższa od niezaładowanego Nissana o jakieś 400kg.

Jednak w świetle przytoczonych przeze mnie przepisów mogę tak jechać bez łamania prawa.

Tom01 - 2011-05-11, 18:08

Borys_P napisał/a:
Jednak w świetle przytoczonych przeze mnie przepisów mogę tak jechać bez łamania prawa.

Ale z BE. Z tego co mi wiadomo, B nie uprawnia do przyczep cięższych od auta. Zawsze miałem problem z zapamiętaniem gdzie jest różnica między B i BE.

Borys_P - 2011-05-11, 18:15

No tak, ale ja akurat mam A, B, B+E, C i C+E ;)

A co do różnicy między B, a B+E jest prosta.

Na B zestaw nie może przekroczyć 3,5 t (wyjątek to auto o DMC między 2,75t - 3,5t + przyczepa lekka 750kg - wtedy możesz nawet ważyć 4.250kg, albowiem przyczepa lekka bez hamulca podlega trochę inne interpretacji). Nie mniej, bierzesz DMC auta dodajesz DMC przyczepy i musi być mniej niż 3.500kg.

Na B+E jest krótko - możesz jechać autem o DMC do 3,5t i ciągnąc przyczepę o DMC 3,5t - czyli max DMC zestawu na B+E to 7.000kg.

I tutaj wlasnie wchodzą przepisy, o których mówię od początku, bo zaczynają się schody odnośnie masy przyczepy względem auta ciągnącego. Ale o tym już pisałem ;)

Tom01 - 2011-05-11, 18:19

Borys_P napisał/a:
Na B zestaw nie może przekroczyć 3,5 t (wyjątek to auto o DMC między 2,75t - 3,5t + przyczepa lekka 750kg - wtedy możesz nawet ważyć 4.250kg, albowiem przyczepa lekka bez hamulca podlega trochę inne interpretacji). Nie mniej, bierzesz DMC auta dodajesz DMC przyczepy i musi być mniej niż 3.500kg.

Tak też i myślałem.

PS. A mam BE, kiedyś zrobiłem "przy okazji", "na wszelki wypadek". ;)

daro76 - 2011-05-11, 18:23

Shaker napisał/a:
bo dmc auta jest większe od dmc przyczepy i cały zestaw nie waży więcej jak 3500. nie wiem z kąd się utarło że pow 750 to już mus E
święta racja-przepraszam za pomyłkę
MHCMega - 2011-05-12, 16:53

Borys_P napisał/a:
W załączniku zaś pojazd terenowy kategorii N1 o DMC powyżej 2t uznaje się jako pojazd terenowy jeśli ma wszystkie koła napędzane jednocześnie nawet jeśli taki napęd jest odłączalny, albo następujące cechy konstrukcyjne:
- co najmniej jedną przednią oś i tylną napędzane równocześnie, nawet jeśli napęd ten jest odłączalny
- co najmniej jeden mechanizm różnicowy z blokadą lub urządzeniem o podobnym działaniu
- zdolność pokonywania wzniesień co najmniej 25% dla pojazdu bez przyczepy.

Drobna uwaga: N1 to pikapy, Jeep to chyba M1, czyli punkt 4.1 nie 4.2 ( http://www.stacja.com.pl/prawo/2005/2010/z01.htm ):
Kod:
  4.1. Pojazdy kategorii N1 o maksymalnej masie nieprzekraczającej 2 ton i pojazdy kategorii M1 uznaje się za pojazdy terenowe, jeżeli mają następujące cechy konstrukcyjne:

a) co najmniej jedną przednią i jedną tylną oś napędzane jednocześnie, nawet jeśli taki napęd jest odłączalny,

b) co najmniej jeden mechanizm różnicowy z blokadą lub urządzeniem o podobnym działaniu oraz zdolność pokonywania wzniesień co najmniej 30 % dla pojazdu bez przyczepy, oraz dodatkowo spełniają co najmniej pięć z sześciu niżej podanych warunków:
- kąt natarcia co najmniej 25°,
- kąt zejścia co najmniej 20°,
- kąt rampowy co najmniej 20°,
- prześwit pod osią przednią co najmniej 180 mm,
- prześwit pod osią tylną co najmniej 180 mm,
- prześwit między osiami co najmniej 200 mm;

Ale mam wrażenie że Jeep i tak załapałby się na terenówkę ;)
Tylko nie wiem czy nie powinno się mieć wbitego "M1G" w dowód jako kategorię pojazdu (może po to jest pole "J").
Choć biorąc pod uwagę ciągłe sprzeczności w przepisach to chyba żaden policjant nie będzie nadstawiał głowy by to sprawdzić.

maxik - 2011-05-12, 22:21

Ten zestaw idzie na kat. B, bez żadnych dyskusji ze strony kontrolującego.

skipper65 - 2011-05-14, 01:36

maxik napisał/a:
Ten zestaw idzie na kat. B, bez żadnych dyskusji ze strony kontrolującego.

No, fajny zestaw :git: , mi na B jak na razie udaje się ciągać przyczepkę z DMC 1850 i Tango z przekroczonym gabarytem 2,8m szer.
Ze szczególnym naciskiem na się udaje :lol:

dARTi - 2011-05-14, 01:52

kokobubu napisał/a:
Witam

Jeszcze sprawa hamulców wpływa na warunki ciągnięcia przyczepy:
W sytuacji, kiedy dmc przyczepy przekracza 750 kg i ma hamulec najazdowy, zaczyna obowiązywać zasada, że dmc pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy (podobnie jak przy kategorii B). Np. pojazd o dmc 3500 kg ciągnie przyczepę o dmc 2650 kg.
Przy przyczepie z hamulcem uruchamianym z miejsca kierowcy nie ma żadnych obostrzeń co do dmc przyczepy. Oznacza to, że dmc pojazdu ciągnącego może być niższe od dmc przyczepy, jednak rzeczywista masa całkowita przyczepy musi być mniejsza lub równa rzeczywistej masie całkowitej pojazdu ciągnącego.

czy nie uważacie, że ten zapis determinuje wszystko

no bo pokażcie mi tę lawetę która ma hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy :)23

też się kiedyś o to rozbiłem ale zdaje się, że mało który policjant o tym wie

MHCMega - 2011-05-14, 02:18

Cytat:
no bo pokażcie mi tę lawetę która ma hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy

Zdaje się że hamerykanskie mają :)
My mamy nawet wyjście pod "electric brake", choć w europie się tego nie spotyka.
http://www.wkjeeps.com/tr...inout_wk_01.jpg
Cytat:
też się kiedyś o to rozbiłem ale zdaje się, że mało który policjant o tym wie

Coś się mi o uszy obiło że krokodylkom dają uprawnienia do kontroli osobówek, także może już nie być tak łatwo ;)

rapez - 2011-09-04, 13:36

No to jak to jest???
Jakie dmc przyczepy mogę ciągnąć seryjnym wg 4.7 na kat B????
Jakie dmc przyczepy z hamulcem najazdowym mogę ciągnąć wg 4.7 na kat. B???

piotrek xj - 2011-09-04, 13:44

masa całkowita zestawu nie może przekroczyc 3,5 tony
MHCMega - 2011-09-04, 14:00

Aż dziwne że jeszcze nikt tego tu nie wkleił:
http://www.jezioro-nyskie...bum_pic.php.jpg
Mam tylko nadzieję że sie jakies przepisy nie pozmieniały.

hexx - 2011-09-04, 15:18

piotrek xj napisał/a:
masa całkowita zestawu nie może przekroczyc 3,5 tony

jak przekroczy to ---> Viatoll

macieku - 2012-02-14, 11:19

Shaker napisał/a:

Zrobią, zrobią bo liczy się Suma DMC zestawu a nie masa rzeczywista czy też waga. I żeby ukrócić dyskusję - pustej lawety nie mając minimum E do B też nie możesz ciągnąć a waży około 600kilo :-)

Natomiast poszukuję DMC Jeepa GC z 2007 silnik 3,7 wersja z napędem tylko na tył bo na haku ma z hamulcem 1500 a nie wiem ile ma DMC auta żebym mógł wyliczyć ile przyczepy można ciągnąć bez E

emwu - 2012-02-14, 12:41

to juz lepiej mocną osobowke. kiedys pozyczalem lawete do scorpio v6 i miescilem sie w 3.5 DMC
MHCMega - 2012-02-14, 13:24

macieku napisał/a:
Natomiast poszukuję DMC Jeepa GC z 2007 silnik 3,7 wersja z napędem tylko na tył

http://www.wkjeeps.com/wk_specs.htm#CAPACITIES
5700 pounds = 2 585.47651 kilograms

Ale liczy się co w dowodzie, a z tym może być różnie...

Lepiej chyba jednak zrobić E.

no_nick - 2012-02-14, 13:41

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:]

[kategorii B:]
a. [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu

Ja spokojnie ciągałem ca 1400 kg (oczywiście z hamulcem najazdowym). Wypożyczalnia przyczep sprawdza każdorazowo uprawnienia i puścili mnie bez problemu.

emwu - 2012-02-14, 14:51

to ze polskie prawo nie nadąza za rzeczywistoscią to wiemy... kiedys bys przelicznik dla aut terenowych zwiekszający możliwosci uciagu. Dobrze ze u mnie nie są tak rygorystyczni.

co do viatolla:

http://moto.onet.pl/16566...kul.html?node=2

Jovi - 2012-02-14, 14:51

To do Twojego Borys arcyciekawego "wykladu" mam pytanie. Mam B+E, ale moj WJ ma w dowodzie DMC przyczepy z hamulcem 1000 kg :roll: Co z tym fantem mozna zrobic, gdzie zdobyc homologacje dla mojego auta sprowadzonego z USA aby mozna bylo przekonac diagnoste w SKP do zmiany pozycji O.1?
emwu - 2012-02-14, 14:55

ja mniemam tabliczki znamionowej brak tudziec tylko lipna naklejka?
macieku - 2012-02-14, 16:05

no_nick napisał/a:
Prawo jazdy uprawnia do kierowania:]

[kategorii B:]
a. [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu

Ja spokojnie ciągałem ca 1400 kg (oczywiście z hamulcem najazdowym). Wypożyczalnia przyczep sprawdza każdorazowo uprawnienia i puścili mnie bez problemu.

Nie obraź się ale takie gadanie należy prostować natychmiast na forum bo wprowadzasz innych użytkowników w błąd. Ciągać to sobie możesz nawet 14-tonową przyczepę jak jeep wytrzyma ale tylko po swoim własnym podwórku.
Nie mam pojęcia w której wypożyczalni są takie bystrzaki ale cytat jest niepełny ponieważ stosowny artykuł (88 art prawa o ruchu drogowym) mówi że:

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

kategorii A - motocyklem;
kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
kategorii B:
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

cytat za stroną http://www.kodeksdrogowy.....html#rozdzial1

więc podsumowując to ( niestety dla tych co mają same B) to ja mam rację czyli auto o dmc do 3,5t lub zespół o sumie dmc 3,5t (są tam inne dodatkowe warunki ale nie drążmy na tym etapie)

Pozdrowienia :-)

no_nick - 2012-02-14, 16:31

A czy ja coś pisałem o braku ograniczenia? Tylko podałem fragment, bo ktoś napisał, że powyżej 750kg trzeba E.

Co do wypożyczalni z której biorę, to maja rozpiskę do każdej przyczepy jakie są wymagane uprawnienia i sprawdzają, jaka maksymalnie może być ciągnięta przez dany pojazd.

PS: Poza tym pisałem o 1400 kg (1,4T) a nie o 14T.

macieku - 2012-02-14, 16:53

To może źle zrozumiałem ......
Z Twojej wypowiedzi (jak dla mnie wyszło) że mając B możesz ciągać dowolną przyczepę a to nie prawda. Temat przewija się co jakiś czas na różnych forach i ilu autorów tyle pomysłów.

MHCMega - 2012-02-14, 16:54

Ale XJ ma DMC koło 2 ton - czyli 1.5 tony "w zapasie" do 3.5t.
Taki WK 2.7 i cos tam, czyli tylko przyczepki o dmc 750 powinno się ciągać bez E.
W sumie zabawne - im wiekszy ma sie samochód tym mniej można ciągnąć.

dARTi - 2012-02-14, 17:22

macieku napisał/a:
To może źle zrozumiałem ......
Temat przewija się co jakiś czas na różnych forach i ilu autorów tyle pomysłów.

odpowiedź jest prosta ale nie całkiem satysfakcjonująca i stąd wiele "pomysłów" z których i tak nic nie wynika

jak masz B to nie możesz przekroczyć 3,5t z założeniem, że DMC przyczepy nie jest większe od DMC pojazdu
jak masz B+E to możesz przekroczyć 3,5t z założeniem, że DMC przyczepy nie jest większe od DMC pojazdu z jednym wyjątkiem: przyczepa może być cięższa ale tylko wtedy jeżeli ma hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy (nie najazdowy) i jest ciągnięta pojazdem który na to pozwala np terenowym

to tak jakby wyczerpuje temat

pit373 - 2012-02-14, 18:32

dARTi napisał/a:

jak masz B to nie możesz przekroczyć 3,5t z założeniem, że DMC przyczepy nie jest większe od DMC pojazdu

to tak jakby wyczerpuje temat

nie do końca, bo na B można prowadzić auto o dmc do 3500kg i przyczepę tzw lekką dmc 750 kg. Czyli ten wyjątkowy zestaw może mieć 4250 na kat. B.

MHCMega - 2012-02-14, 18:59

dARTi napisał/a:

Tam chyba jest "DMC przyczepy masy własnej pojazdu". Czyli maksymalnie niekorzystnie jak się dało.

Aż dziwne że tego jeszcze nie wkleiłem 8) :

pit373 napisał/a:
Czyli ten wyjątkowy zestaw może mieć 4250 na kat. B.

Tylko nie zapomnijcie że już podpada pod te dziwne urządzenia od opłat (3.5t<).

macieku - 2012-02-14, 19:01

dalej nie do końca prawda bo na B do 3,5T DMC ogona nie może przekroczyć MW holownika a nie DMC holownika.
Nie podam z pamięci z którego art. to wynika ........ ale można znaleźć przy minimalnym zaangażowaniu.

MHCMega - 2012-02-14, 19:03

MHCMega napisał/a:
DMC ogona nie może przekroczyć MW holownika

No trak jest tam napisane w tabelce?

maxik - 2012-02-14, 19:32

E kurna! to moja tabelka, no!
macieku - 2012-02-14, 19:58

Jest DOKŁADNIE jak w tabelce ale kilkanaście minut miałem otwarte okno "odpowiedz" a jak otwierałem to tabelki jeszcze nie było ............ nie chciało mi się poprawiać jak post poszedł :-)
strzelec - 2012-02-14, 20:39

Jovi,
a jakie masz kg na tabliczce

MHCMega - 2012-02-15, 01:27

maxik napisał/a:
E kurna! to moja tabelka, no!

Nie twierdze ze moja, obrazek to link do www.jezioro-nyskie.pl/docs/album_pic.php.jpg

maxik - 2012-02-15, 08:36

:lol: moja strona to moja tabelka :lol: Spoko, żartowałem. W zasadzie to zdjąłem ją swego czasu z jakiegoś policyjnego forum i żeby nie zginęła, to wylądowała na serwerze. Drukuję i zabieram każdorazowo ze sobą jak ciągnę łódkę gdzieś dalej, w razie pytań mogę mieć podstawę do dyskusji 8)
dARTi - 2012-02-15, 11:46

MHCMega napisał/a:

Tam chyba jest "DMC przyczepy masy własnej pojazdu". Czyli maksymalnie niekorzystnie jak się dało.

prawda :thumbup:
mnie tam interesuje raczej B+E :)20 i liczę na to, że jak mnie kiedyś ktoś zatrzyma z wranglerem na plecach to nie będzie dokładnie znał założeń i E mu wystarczy

razor07 - 2012-02-15, 13:10

Ciekawostką jest ten wariant z autem 3,5 tony DMC + przyczepa lekka. Razem 4250 kg.
Z warunków technicznych wychodzi, że tak, ale już z cytowanego tu art. 88.1.pkt 3 lit b Kodeksu drogowego wchodzi że nie.

MHCMega - 2012-02-15, 16:52

razor07 napisał/a:
ale już z cytowanego tu art. 88.1.pkt 3 lit b

Chyba art. 88.2.pkt 3 lit b ( http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-97-98-602 )

Ale z art. 88.2.pkt 3 lit a
"a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,"
+ art. 88.3.pkt 3
"3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,"
wynika że można.

razor07 - 2012-02-16, 09:01

Tak tak - mea culpa - pomyliłem sygnaturę przepisu.

Ale doczytałem dokładnie i wychodzi jak nic - jeśli jedziesz z przyczepką lekką możesz jechać z kategorią B zestawem 4250 kg. Ale... viatol Cię niestety łapie w tym układzie.

Jeszcze jedna ważna rzecz przy przyczepkach z hamulcem najazdowym - POJAZD CIĄGNĄCY MUSI WAŻYĆ RÓWNOWARTOŚĆ 1,33 WAGI PRZYCZEPY (liczą się masy rzeczywiste)

Jony - 2012-02-18, 00:48

razor07 napisał/a:
POJAZD CIĄGNĄCY MUSI WAŻYĆ RÓWNOWARTOŚĆ 1,33 WAGI PRZYCZEPY (liczą się masy rzeczywiste)
no w/g tej tabelki to nie rzeczywiste tylko DMC... :roll:
Rzeczywista masa przyczepy hamowanej "najazdowo" nie może być większa od rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego, no chyba,że to jest pojazd terenowy wtedy może być stosunek 1,5 do 1,0 . Tak to rozumiem :?

bugi AT - 2012-03-18, 08:38

Wczoraj lece se na przegląd moim nowym T5 2.5 tdi 210 PS po chipie ( ale to lata!!!) bo se hak założyłem. Auto jeszcze na niemcu i co mi pan mówi. W briefie na haku 2500kg. nie mogę panu wpisać 2500kg bo mnie po obliczeniach wychodzi 2200kg- z tabliczki mase se zliczył- i tyle wpisze. W niemieckim dokumencie mozna a w tym chorym kraju juz nie. Olałem gościa pojechałem do kolegi- mam 2500kg :twisted:
Jony - 2012-04-04, 21:07

Jeżeli chodzi o wpisy w dow rej to ja mam tak:

F1 - 2359kg (to samo w F2)
F3 - brak
G - 1959kg
Q1 - 1891kg

I nic tu się nie zgadza w/g tej tabelki...

Zeet - 2012-04-10, 02:02

Ja w XJ nie mam tabliczki i nigdy jej nie było.
Z dowodu:
DMC - 2160kg
Przyczepa z hamulcem - 2500kg

Więc mogę ciągnąć przyczepę z DMC 2500 czy 2160 czy 1624???

Niestety w podanych dziennikach ustaw (Dz.U.03.32.262) nigdzie nie znalazłem zapisku o zwiększeniu DMC o 150% w przypadku samochodu terenowego.
Ale jest zapis o ......
7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.
Co zgadza się z tabelką.

Dz.U.03.32.262
Rozdział 4 § 14 ust.5-7

http://www.abc.com.pl/wys.../dz-u-03-32-262

razor07 - 2012-04-10, 08:59

Zeet napisał/a:
nigdy jej nie było

No może za Twojej kadencji, bo kiedyś z pewnością była ;)

Niestety w podanych dziennikach ustaw (Dz.U.03.32.262) nigdzie nie znalazłem zapisku o zwiększeniu DMC o 150% w przypadku samochodu terenowego.

Źle szukałeś :) - §3.4.pkt 4)

Z tego wychodzi, że możesz ciągnąć przyczepkę o masie dopuszczalnej 2500, o ile rzeczywista masa przyczepy nie jest wyższa niż pojazdu. No i do tego kwestia hamulca... Ale to wszystko i tak z kat.E

Bo na "B" to tylko 1340kg (DMC pojazdu + DMC przyczepy nie może przekroczyć 3500).

papkin41 - 2012-04-10, 09:12

A ktoś się może wypowiedzieć jak się ma do tego liczba osi przyczepy? Starsze pokolenie ciągle powtarza, że na B można ciągnąć tylko jednoosiową. A jaka jest prawda?
razor07 - 2012-04-10, 09:13

Nie ma absolutnie takiego obwarowania.
marcin316 - 2012-04-10, 09:20

Oczywiście że można ciągnąć tylko przyczepę jednoosiową, co nie znaczy że według przepisów musi mieć ona jedną oś ;) Przyczepa jednoosiowa to taka, której osie nie przekraczają jakiejś tam odległości, także wszystkie lawety czy transportowe o dwóch osiach w miarę blisko siebie zaliczane są do jednoosiowych. Dwuosiowe to takie gdzie przednia oś skręca razem z dyszlem.
razor07 - 2012-04-10, 11:05

marcin316 napisał/a:
Oczywiście że można ciągnąć tylko przyczepę jednoosiową

Podaj przepis.

marcin316 napisał/a:
Przyczepa jednoosiowa to taka, której osie nie przekraczają jakiejś tam odległości

Dobrze kombinujesz :) a w związku z tym:

marcin316 napisał/a:
Dwuosiowe to takie gdzie przednia oś skręca razem z dyszlem.

no nie do końca jest prawdą.

Zeet - 2012-04-10, 11:17

razor07 napisał/a:
No może za Twojej kadencji, bo kiedyś z pewnością była

Akurat jestem jednym z tych dziwnych przypadków, że nie było :wink:

razor07 napisał/a:
Źle szukałeś - §3.4.pkt 4)

Więc może mam zły DZ.U bo w tym http://www.abc.com.pl/wys.../dz-u-03-32-262
nie znalazłem. Czy mógłbyś mi podać link do takiego w którym jest.

razor07 napisał/a:
Z tego wychodzi, że możesz ciągnąć przyczepkę o masie dopuszczalnej 2500, o ile rzeczywista masa przyczepy nie jest wyższa niż pojazdu. No i do tego kwestia hamulca... Ale to wszystko i tak z kat.E

Moje pytanie było konkretne o DMC przyczepy którą mogę legalnie ciągnąć a Twoja odpowiedź znowu nic nie wnosi. Szkoda że jeszcze nie napisałeś, że w ogóle muszę mieć prawo jazdy. :mrgreen:

marcin316 - 2012-04-10, 12:30

razor07, życie jest za krótkie na szukanie aktów prawnych. Ważne że to co napisałem z grubsza zgadza się z rzeczywistością ;)
topol - 2012-04-10, 12:39

Jak nie znasz podstawy prawnej to może się zgadzać z grubsza czy z cieńsza, ale jeżeli nie podasz przepisu to jakby co leżysz i kwiczysz.
marcin316 - 2012-04-10, 13:00

W takim układzie, czy jeździ się rowerem czy jeepem z przyczepką, zawsze trzeba mieć w pobliżu prawnika. Znajomość przepisów też nie uchroni przed "nadgorliwym" policjantem. Sąsiad jechał gdzieś z przyczepką (DMC przyczepy 1200kg) i pomimo tego, że nie przekroczył DMC zestawu 3,5t policjant wlepił mu mandat gdyż miał prawko bez E. Mógłby się kłócić, ale widział że nic nie wytłumaczy a nie uśmiechało mu się jechać na rozprawę do sądu w tej miejscowości gdyż było to dosyć daleko od miejsca zamieszkania, tak że stracony dzień i dojazd wyniosłyby więcej niż ten mandat.
topol - 2012-04-10, 13:13

Jego wybór. Czasem rzeczywiście to się opłaca.
Natomiast z doświadczenia wiem, że powołanie się na stosowny zapis z podaniem podstawy prawnej skutecznie ogranicza zapędy nadgorliwych albo niedouczonych policjantów. Albo inaczej, w moim przypadku nie było sytuacji abym dostał niesłuszny mandat.
Jeżeli mówisz, że przepis mówi tak i tak z podaniem podstawy prawnej to policjant myśli "cholera może ma rację" i już zaczyna się zastanawiać "a jeżeli pójdzie w zaparte i przegram sprawę" i raczej mało który zdecyduje się na "konfrontację", bo za przegraną sprawę nikt go po główce nie pogłaszcze. Natomiast jeżeli rzucasz tylko ogólnie że nie łamiesz przepisów bo na to pozwalają to sobie myśli "a ja wiem lepiej bo mi tak komendant powiedział" i uważa że ma rację.

marcin316 - 2012-04-10, 14:09

topol, wiem że masz sporo racji. Chyba warto zainwestować w kodeks drogowy i zaznaczyć w nim stosowne fragmenty a następnie wozić w schowku ;)
topol - 2012-04-10, 14:33

Ja tam woziłem KD, choć z innego powodu, ale ostatnio gdzieś mi wsiąkł :(

Generalnie jak w rozmowie z policjantem czy innym urzędnikiem pewnym głosem zaczynasz rzucać odwołaniami do aktów prawnych to im rura mięknie, bo w naszym pięknym kraju jest taka biegunka ustawodawcza, że oni sami nie są do końca pewni czy wiedzą wszystko, czy petent nie ma świeższych informacji...

A urzędnikowi w dalszym ciągu bezpieczniej jest nic ne zrobić niż coś zrobić źle, a jeżeli jakąś decyzję musi wydać to jak wyda niekorzystną dla petenta to pomyłka a jak niekorzystan dla Urzędu to błąd.

razor07 - 2012-04-10, 14:43

zeet - napisałem Ci konkretnie jaką możesz mieć DMC przyczepy jeśli masz tylko prawko "B", a jaką jeśli masz B+E. Więc to raczej Twoja uwaga nic nie wnosi :mrgreen: (a że nie zam Cię i nie wiem jakie masz prawko dałem oba warianty). A niestety wariant drugi nie ma prostej odpowiedzi, że tyle a tyle zawsze - niestety zawsze zależy to od rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego i układów hamulcowych konkretnej przyczepy. Zapis w DR określa maksymalny parametr, ale jego "wykorzystanie" nie zawsze będzie możliwe - rozumiesz?

Podany Dz.U. był kilkakrotnie nowelizowany, a Ty poruszasz się po tekście pierwotnym z 2003 roku, dlatego nie znalazłeś tego przepisu.

Zeet - 2012-04-10, 17:56

Więc uściślę:
Jeep XJ - samochód terenowy
Prawko B+E
DMC XJ 2160kg
W rubryce dowodu przyczepa z hamulcem 2500kg

Birąc pod uwagę przpis z Dz.U.03.32.262 (którego nie mogę znaleźć) że terenowy samochód może ciągnąć przyczepę o DMC = 150%pojazdu holującego, mogę ciągnąć przyczepę o DMC = 2500kg

ale

patrząc na ten sam dziennik ustaw (przepis który można bez problemu znaleźć)
DMC pojazdu holującego przyczepę z hamulcem najazdowym musi być 1,33DMC przyczepy
więc mogę ciągnąć tylko przyczepę o DMC = 1624kg

ale

według zapisu w Dz.U.2005 nr 108 poz. 908 paragraf 62 DMC pojazdu holowanego nie może przekroczyć DMC przyczepy (przepis ten również można bez problemu znaleźć) a więc moja przyczepa nie może przekroczyć 2160kg

Jedyny przepis którego nie mogę znaleźć jest o 150%DMC samochodu terenowego. Owszem w sieci jest mnóstwo miejsc gdzie ktoś przytacza ten przepis ale nie podaje dokładnie gdzie w DZ.U. można go znaleźć, to tak jak Yeti nikt go nie widział ale na pewno istnieje :git:
A wydawałoby się, że to taka prosta sprawa zapiął przyczepę i pojechał :lol:

razor07 - 2012-04-10, 19:21

Ale to żadne halo - po prostu musisz przestrzegać łącznie wszystkich tych warunków. Pytanie czy przyczepa Twoja ma hamulec, czy nie??

Co do przepisu - wejdź sobie na isap.gov.pl - prześledź wszystkie zmiany i będziesz miał ten zapis jak tak bardzo na nim Ci zależy. Tylko po co?? To 150% dotyczy literalnie nie DMC tylko parametru urządzenia sprzęgającego, po wtóre Ty już masz i tak górny parametr określony - jest to 2500 kg zawarte w rubryce "O" Twojego samochodu. Jakbyś chciał więcej musiał byś powalczyć z WK i SKP i wymienić sobie dowód.

misiogdy - 2012-05-17, 09:45

Wszystkie prawdziwe informacje są zawarte z pierwszym poście.
Łącznie z podaniem źródeł.
Problem w Polsce polega na tym, że wykładnie jazdy z przyczepą są zawarte i w Ustawie o Kierujących Pojazdami (o której nadal mało kto wie, że w ogóle jest - a tam jest mowa np. o wymaganej konwencją wiedeńską 3,5t +0,75 t=4,25), PORD i Rozporządzeniach (tam te 150% masy własnej).
Tabelka, która została tutaj przytoczona kilkukrotnie jest jak najbardziej obowiązująca ale dla osobówek i busów nieterenowych. Również stwierdzenie o rzeczywistej masie przyczepy<lub= rzeczywistej masie holownika dotyczy tylko nieterenowych. Bo dla terenowych określa to właśnie rozporządzenie mówiące o 150% masy własnej terenówki.
Mówiąc przykładowo:
mamy pojazd terenowy (zgodny z wykładnią ministerstwa) o MW 2000kg i DMC 2700. Hak i tabliczka producenta samochodu pozwala na 3300 ale zgodnie z wykładnią rozporządzenia możemy tylko 3000kg i takie DMC diagnosta wypisuje w dokumencie (np. dla zmiany w dowodzie rejestracyjnym). I teraz jeżeli ktoś chciałby zachować tą zależność równowagi mas rzeczywistych, nigdy nie mógłby osiągnąć określonych przez ministra 150% (DMC pojazdu 2700 więc i MRz przyczepy nie mogłaby być nigdy od tej wartości wyższa).
Oczywiście pamiętamy, że Viatol obowiązuje dla ZESTAWÓW o DMC wyższej niż 3,5t, czyli w przypadku dużych terenówek, czasami nawet ciągnięcie przyczepki lekkiej na B (do tych 4,25) już się załapuje.
Co do możliwości wykorzystywania tych 150% na samo B pamiętajcie, że terenówki to nie tylko auta wielkości Granda lub Patrola ale również np. Jimny czy Pinin. W przypadku tego ostatniego np. MW wynosi 1380, DMC 1890 a DMC przyczepy 1500, które, gdyby nie te 150% nie mogłoby by być wykorzystywane bo DMC przyczepy > MW pojazdu a cały zestaw nigdy nie przekracza 3,5t.
Ogólnie w tych przepisach jest totalny bałagan, są totalnie pomieszane w różnych dokumentach DMC, MW, M Rzeczywiste, hamulce najazdowe i inne, jakieś wskaźniki 1,33 itp. tak, że potrzeba przynajmniej kilku godzin, żeby sobie sprawy poukładać.
Nie wiem może zrobię jak ktoś chętny taką kompletną tabelę z przypisami dla osobówek i terenówek razem, z podaniem podstawy, żeby było widać co skąd.
Ogólnie mnie najbardziej drażnią widoki Passatów ciągnących następne passaty na lawecie (o DMC pewnie wyższej niż DMC Passata) i ich kierowcy, co na forach polecają do lawety "jakieś mocne kombi np. Passat lub Mondeo", lub tacy co jak tu wyżej napisał "miałem w niemieckim briefie 2500 a tu diagnosta powiedział, że mu wychodzi 2200 i tyle chciał wpisać ale kolega wpisał mu na 2500" No i co z tego? Kolega nawet mógł mu wpisać 5000, określone wyżej zasady i tak zatrzymają pana na drodze w przypadku kontroli a jak będą upierdliwi (a z ITD są) to jeszcze dojdą do diagnosty co takie bzdury wypisuje. powoli, ale takie rzeczy się dzieją.

Kuba M. - 2012-05-17, 09:51

misiogdy, :rock: Nareszcie ktoś rozgryzł dokładnie temat :git:
Jak możesz to zrób jakąs tabelkę, albo wzór, tak, żeby każdy mógł sobie indiwidualnie przeliczyć - moderatorzy pewnie chętnie gdzieś to przykleją, żeby zakończyć dyskusje :wink: :mrgreen:

rapez - 2012-05-17, 11:43

misiogdy napisał/a:
...Nie wiem może zrobię jak ktoś chętny taką kompletną tabelę z przypisami dla osobówek i terenówek razem, z podaniem podstawy, żeby było widać co skąd

Jestem za :rock: :rock: :rock:

Jony - 2012-05-17, 12:13

misiogdy, :git: jak dasz rade to z linkami do tych wszystkich rozporządzeń ... bo ja nie mogę znaleźć .
agmar - 2012-05-17, 14:19

misiogdy, to jak mam jeepa WG i zamontowałem ostatnio hak na tabliczce uciąg oczywiście 3500kg to mam się domagać żeby diagnosta ile wbił w dowód :?:
w dowodzie ma wbite maksymalna masa całkowita (F1) oraz dopuszczalna masa całkowita pojazdu (F2) to 2495kg
maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem czyli O1= 2495kg - nie wiem dlaczego wbite skoro haka jeszcze nie miałem :roll:
a masa własna czyli G=0 kg :roll: czyli 150% masy własnej to mogę ciągać 0 :shock:

Greg_pl - 2012-05-17, 14:40

agmar - nie, to co na haku napisane to drugorzedna sprawa (jakby tam bylo napisane mniej to bylby problem), wazne co masz w dowodzie. Ja po kupnie musialem prostowac pare rzeczy w dowodzie, masa przyczepy z hamulcem byla 0, podjechalem do diagnosty, poszperal w ksiazce cos i chcial dac wlasnie kolo 2500. Mowie ze w lzejszym XJ mialem 3000, jego ksiazka to swietosc chyba ze mam homologacje jakies itp. Podjechalem do drugiego - 'a, wersja Europejska', bo bagaznika, podniosl pokrywe kola zapasowego - jest informacja Chryslerowska o masach, dal zaswiadczenie na 3360 i tak wbili w Urzedzie :thumbup: Zajrzyj czy u Ciebie tez to jest, jesli tak to koszt diagnosty + zmiana dowodu chyba ze 150 wyszlo.
misiogdy - 2012-05-17, 14:46

Dobrze, pomyślę, ale z w/w przyczyn trochę to potrwa, bo chciałbym, żeby było czytelne.
Co do pytania, to trzeba skądś wydostać polską homologację tego modelu, gdzie jest podana masa własna, lub jeżeli diagnosta jest miły (rzadko) sam do tego dojdzie (ja nim nie jestem ale kiedyś skubany jak zamontowałem hak i miałem tą samą sytuację skądś masę własną w jakimś ich wykazie znalazł i wpisał). Pytanie, czy nie będzie burczał, że auto zmotane i mw z homologacji ma się nijak do rzeczywistości. Można też wystąpić o określenie masy własnej (tak robią młodzieńcy przerabiając tico na B1). Z tak uzyskanymi danymi występujemy o zmianę (ustalenie) DMC przyczepy hamowanej, jako podstawę podając spełnianie przez nasze auto warunków określonych w rozporządzeniu.
Proszę zwrócić uwagę, że auto jest z 2001 roku a więc sprzed wydania tego rozporządzenia (2003), dlatego zapewne takie wpisanie DMC przyczepy. Dla pewności musiałby się wypowiedzieć ktoś z autem po 2004 jak ma.
Prawo nie działa wstecz, rozporządzenie (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów ... -paragraf 3 ust. 4 pkt 4)
mówi o dopuszczaniu pojazdów do ruchu a w zasadzie określa wymogi homologacyjne, więc ktoś nieżyczliwy może powiedzieć bujaj się, ale pamiętajcie - co stacja to obyczaj więc uderzajcie do innej.

agmar - 2012-05-17, 19:48

Greg_pl, mam naklejkę ale co te masy tam oznaczają :
2495kg
5855kg
1247kg
1338kg

Greg_pl - 2012-05-17, 20:18

O, to git, na podstawie tego bedziesz mial dokladnie te 3360 kg, bo:
2495kg - DMC pojazdu
5855kg - DMC zespolu (czyli 5855-2495 = 3360 DMC przyczepy)
1247kg - chyba nacisk osi
1338kg - jw.

agmar - 2012-05-17, 21:24

Greg_pl, :git:
razor07 - 2012-05-18, 00:25

agmar napisał/a:
2495kg
5855kg
1247kg
1338kg

DMC pojazdu (w praktyce F1/F2)
DMC zespołu pojazdów (F3)
dop.nacisk osi przedniej
dop.nacisk osi tylnej

Co do przyczepy - DMC przyczepy to faktycznie w tym przypadku 3360 (czyli F3-F2), ale obecnie w pojazdach nie podaje się już tego parametru. Parametr O1/O2 w dowodzie rejestracyjnym to MMC, a nie DMC i parametr ten określa wyłącznie producent; nie można go w żaden sposób wyliczyć, w szczególności jako różnicę masy zespołu i masy pojazdu, choć w bardzo wielu przypadkach w praktyce ten parametr będzie tyle wynosił. Ale w bardzo wielu, to nie znaczy we wszystkich. W bardzo wielu autach (praktycznie w większości francuskich np.) suma DMC pojazdu (F1/F2) i MMC przyczepy (O1/O2) będzie wyższa niż F3.

Greg_pl - 2012-05-18, 00:56

razor - tak, masz racje ze to MMC, problem ze zarowno diagnosci jak i policja maja swoj wlasny oderwany od rzeczywistosci swiat. Teoretycznie majac te 3360 kg MMC mozna przeciez ciagnac lawete ktora ma DMC 3500 byle tylko waga jej + ladunku byla nizsza od 3360. Ale to teoria bo juz widze kontrole i tlumaczenie tego policjantowi ze jest dobrze i ze jak mu sie nie podoba to musi zwazyc przyczepe z ladunkiem.
topol - 2012-05-18, 08:34

A gdzie konkretnie jest ta naklejka :?:

Ja mam w DR:
F1=F2=2495
F3="---"
O1=3500
O2="---"

To kurde jaką ja przyczepę mogę legalnie ciągnąć :?:
o MMC do 1005kg :?:

razor07 - 2012-05-18, 13:08

Greg_pl napisał/a:
razor - tak, masz racje ze to MMC, problem ze zarowno diagnosci jak i policja maja swoj wlasny oderwany od rzeczywistosci swiat.

To niestety prawda. Inna sprawa, że również Ty podpinając i ładując przyczepkę musiałbyś to zasadniczo na wadze robić i kontrolować, kiedy dobijasz z całym zestawem do maksimum... też mało realne w praktyce...

basko - 2012-05-26, 20:38

a tak można :)23

Jony - 2012-05-26, 22:46

Ale tylko w Hollywood... :wink:
MHCMega - 2012-05-27, 01:09

basko napisał/a:
a tak można

Ale śmiesznie Jeep pcha płaskacza poprzez lawetę... ;)

Borys_P - 2012-06-03, 13:05

Odświeżę trochę temat, mimo, że nic nowego do niego nie wniosę, gdyż... nie da się ;)

Targam Navarą lawetę i inne ciężkie przyczepy już półtora roku, miałem z 50 kontroli policyjnych w międzyczasie i trzy krokodylskie (ITD).
Poznałem z ust "władzy" chyba wszelkie możliwe interpretacje przepisów, ale nikt nie był pewien na 100% i nigdy nie dostałem mandatu za ciągnięcie Navarą (2050kg masa własna) przyczepy 3000kg. (w dowodzie mam 3000DMC, przyczepa też tyle ma).

Gdzieś tam z przepisów można wyczytać, ze przyczepa nie może być cięższa od ciągnika. Potem czytasz, ze terenowe mogą mieć 50% więcej, a potem ze auto musi mieć DMC równe 133% przyczepy.

Sądziłem, że któryś z krokodyli mi to wyjaśni, ale bałagan w przepisach jest taki, że nikt nie potrafi tego nazwać konkretnie.

I co się z tego okazuje na koniec ? Że wpis w dowodzie rejestracyjnym jest święty!
Jeśli do tego masz kategorię B+E to spokojnie ciągniesz zestaw z dowolną przyczepą.

Zwracajcie na to uwagę przy rejestrowaniu samochodów, czy przeglądach, bo potem może się okazać, że macie w Jeepie 1000kg na haku i za każdy gram więcej będą mandaty, mimo możliwości technicznych samochodu.

PS: Jovanotti, nie bujało WJ'em jak jechałeś z mandaryną na JP ? ;)

topol - 2012-06-03, 14:05

Czyli krótko mówiąc, WJ o DMC 2495kg:
- na kat. B może holować przyczepę o DMC do 1005kg.
- na kat. B+E może holować przyczepę o DMC do wartości pola O1 w dowodzie rejestracyjnym.
Przy czym o ile DMC zestawu przekracza 3500kg, podpada pod ViaToll :?:

Przy czym jak kontrolujący się uprze i tak może wlepić mandat, prawidłowo rozumuję :?:

Borys_P - 2012-06-03, 14:46

topol napisał/a:
Przy czym jak kontrolujący się uprze i tak może wlepić mandat, prawidłowo rozumuję :?:

Którego oczywiście nie przyjmujesz, sprawa idzie do sądu i umiera śmiercią naturalną ze względu na sprzeczność przepisów.

topol napisał/a:
Przy czym o ile DMC zestawu przekracza 3500kg, podpada pod ViaToll :?:

Dokładnie tak. 3501kg i viatoll murowany. Liczy sie suma DMC.

Cytat:
Czyli krótko mówiąc, WJ o DMC 2495kg:
- na kat. B może holować przyczepę o DMC do 1005kg.
- na kat. B+E może holować przyczepę o DMC do wartości pola O1 w dowodzie rejestracyjnym.

Dokładnie.

KubaLa - 2012-07-04, 20:09

razor07 napisał/a:
Jeszcze jedna ważna rzecz przy przyczepkach z hamulcem najazdowym - POJAZD CIĄGNĄCY MUSI WAŻYĆ RÓWNOWARTOŚĆ 1,33 WAGI PRZYCZEPY (liczą się masy rzeczywiste)

To w końcu chodzi tu o DMC (wynika z tabelki) czy o rzeczywiste (wynika z Twojego posta) :?:

[ Dodano: 2012-07-04, 20:09 ]
misiogdy napisał/a:
Co do możliwości wykorzystywania tych 150% na samo B pamiętajcie, że terenówki to nie tylko auta wielkości Granda lub Patrola ale również np. Jimny czy Pinin. W przypadku tego ostatniego np. MW wynosi 1380, DMC 1890 a DMC przyczepy 1500, które, gdyby nie te 150% nie mogłoby by być wykorzystywane bo DMC przyczepy > MW pojazdu a cały zestaw nigdy nie przekracza 3,5t.

I jeszcze to... Porównujemy DMC przyczepy i MW pojazdu, czy DMC i DMC?

topol - 2012-07-04, 22:42

KubaLa, przy tych 150% chodzi o RZECZYWISTE masy obu pojazdów. O ile mi wiadomo.
KubaLa - 2012-07-04, 22:57

To mamy 3 teorie...
1. Tabelka - DMC pojazdu do DMC przyczepy.
2. razor07 i topol - MR pojazdu do MR przyczepy.
3. misiogdy - MR pojazdu do DMC przyczepy.
Taaaa. Jasne jak polskie prawo :lol:

[ Dodano: 2012-07-04, 22:58 ]
Tylko mi nie chodzi o to 150% tylko o auto > 1,33 przyczepy

topol - 2012-07-04, 23:14

MOIM zdaniem tak samo.
Problem polega na tym (jak już tu pisano) iż kwestie te regulują 3 akty prawne i w dodatku wzajemnie niespójne.
Ja problemu nie mam, bo mam tylko kat. B. ;) czyli i tak tylko przyczepy do 1005kg DMC używać mogę :D

KubaLa - 2012-07-04, 23:17

No ja też B...
A o tym 1005 nie słyszałem... Kolejne cudo?

topol - 2012-07-04, 23:25

Żadne cudo tylko prosta arytmetyka:
DMC zestawu na kat. B - 3500kg, minus DMC WuJota - 2495kg wychodzi 1005kg na DMC przyczepy. :)

KubaLa - 2012-07-04, 23:28

topol napisał/a:
DMC zestawu na kat. B - 3500kg, minus DMC WuJota - 2495kg wychodzi 1005kg na DMC przyczepy.:)

No ta, ale ja tu rozmyślałem o nieco lżejszym (prawie połowę :P ) aucie :mrgreen:

topol - 2012-07-04, 23:35

A w Twoim przypadku to musisz "se policzyć" ;)
Ja pisałem o swoim :)

slawek - 2012-07-05, 13:37

W dowodzie rejestracyjnym masz wpisaną max. DMC przyczepy i dodatkowo tak jak pisali koledzy,suma DMC przyczepy i samochodu max. 3,5 t
KubaLa - 2012-07-05, 15:11

slawek napisał/a:
W dowodzie rejestracyjnym masz wpisaną max. DMC przyczepy i dodatkowo tak jak pisali koledzy,suma DMC przyczepy i samochodu max. 3,5 t

To ja wiem.
Ale pomijając to czy mogę ciągnąć zestaw...
1330 kg DMC samochodu + 1000 kg DMC przyczepy.
1330 kg masa rzeczywista samochodu + 1000 kg masa rzeczywista przyczepy
1330 kg masa rzeczywista samochodu + 1000 kg DMC przyczepy :?:
:idea:

topol - 2012-07-05, 15:40

KubaLa napisał/a:
1330 kg masa rzeczywista samochodu + 1000 kg masa rzeczywista przyczepy

to jest poprawna wersja moim zdaniem.

MHCMega - 2012-07-05, 17:10

Cytat:
1330 kg masa rzeczywista samochodu + 1000 kg DMC przyczepy

Ja stawiam na tą odpowiedź.

KubaLa - 2012-07-05, 18:17

KubaLa napisał/a:

A mi się ta wydaje najbardziej prawdopodobna, chociaż najbardziej bezsensowna, ale policjant bez wagi może to sprawdzić...

slawek - 2012-07-05, 19:27

Przepisy określają to jasno : DMC pojazdu + DMC przyczepy.

Polecam lekturę Prawa o Ruchu Drogowym ( również w internecie) :mrgreen:

KubaLa - 2012-07-05, 19:35

slawek napisał/a:
Przepisy określają to jasno : DMC pojazdu + DMC przyczepy.

W kwestii zestawu ważące mniej niż 3,5 tony tak. Natomiast nie mogę znaleźć tego przepisu, który twierdzi, że auto > 1,33 przyczepy.

razor07 - 2012-07-05, 19:48

To jest w przepisach o warunkach technicznych - Dz.U.Nr 32 z 2003 r.

Musisz przeczytać, żeby uwierzyć, czy jak? ;)

topol - 2012-07-05, 19:56

KubaLa napisał/a:
KubaLa napisał/a:

A mi się ta wydaje najbardziej prawdopodobna, chociaż najbardziej bezsensowna, ale policjant bez wagi może to sprawdzić...

Jednak masz rację;
http://www.prawojazdy.com.pl/kategorie-prawa-jazdy

KubaLa - 2012-07-05, 20:18

razor07 napisał/a:
Musisz przeczytać, żeby uwierzyć, czy jak?

Jak jest tyle wersji to tak :mrgreen:

razor07 - 2012-07-05, 20:49

KubaLa napisał/a:

To i tak Ci nic nie da, bo jak ktoś zaznaczył generalnie tą materię regulują trzy akty prawne, które nie są ze sobą spójne, więc wszystko zależy od tego kto i po co będzie Cie sprawdzał i jak interpretował :raca:

topol - 2012-07-05, 22:26

KubaLa napisał/a:
razor07 napisał/a:
Musisz przeczytać, żeby uwierzyć, czy jak?

Słusznie.

Schem - 2012-07-06, 08:04

Panowie, DMC jest po to, żeby ujednolicić temat mas. Skąd mamy znać masę rzeczywistą? Wagę mam mieć w domu? Czy Policja na drodze ma mieć wagę?
Jest DMC i sprawa jasna - DMC auta i DMC przyczepy razem nie przekraczają 3.5T jest OK.
Przekraczają, to nie jest OK (oczywiście w wielkim skrócie, bo jeszcze może być przypadek DMC auta = 3.5T + DMC przyczepy 750kg). DMC policja i użytkownik może sprawdzić w każdej chwili, bo są w papierach wpisane. I po to są.

Jony - 2012-07-06, 09:04

Cytat:
Przekraczają, to nie jest OK
możesz jaśniej? :roll:
topol - 2012-07-06, 09:27

Nikt z nas tutaj nie wymyśla sobie czegoś tam, tylko mając wątpliwości chce się dowiedzieć "jak jest" a nie "jak mi się wydaje", ponieważ przepisy są niespójne i wykorzystują RÓŻNE definicje. Do tego stopnia są niespójne, iż nawet diagności się w tym gubią a i z policjantami różnie bywa.
Stosowanie tylko DMC nie całkiem jest sensowne. Jedziesz samochodem o DMC 1800kg z przyczepą o DMC 1700kg. Niby wszystko O'K, ale jedzies sam z full załadowaną przyczepą i co? Jedziesz zgodnie z przepisami?
Zgodnie z art 62.1.1 PoRD nie.

A pojazdy ITD i niektóre radiowozy Policji są wyposażone w wagi...

Schem - 2012-07-06, 13:48

Jony, podałem to jako przykład kat.B.
Przed zapięciem przyczepy, patrzę w dowód auta i patrzę w dowód przyczepy. Sumuję DMC auta i przyczepy. To samo robi policjant na drodze, bo ma w łapie moje dokumenty.
Jeśli mam kat.B i suma DMC zespołu pojazdów < 3.5T sprawa jest czysta.
Jeśli przekracza, to patrzymy, czy DMC auta > DMC przyczepy i czy nie mamy do czynienia z przypadkiem DMC auta = 3499kg a DMC przyczepy = 750kg.
Nikt nikogo nie musi ważyć. Jest wpis w dokumencie i on jasno określa dopuszczalne masy pojazdów. Jak się nie zgadzamy, to zawsze mogę odmówić przyjęcia mandatu.

topol napisał/a:

Niektóre są. Ale po to, żeby móc sprawdzić, czy np. Dodge RAM 2500, który ma wpisane w papiery DMC 3400kg, po to, by bogaty właściciel nie musiał mieć kat.C (tak, znam takiego) nie próbuje przypadkiem wciskać kitu, bo jego auto waży faktycznie ciut więcej.
Nie można sobie interpretować tak przepisu, że jak teściowa wysiądzie, to wtedy wolno, a jak mam pełen bak paliwa to nie wolno. Po to jest DMC, żeby nie martwić się o faktyczną masę pojazdu w momencie kontroli. Jeśli samurai wiezie na dachu jacht, no to wtedy na pewno go sprawdzą, czy nie jest przeładowany.

A co do art.62.1.1 Prawo o ruchu drogowym, żebym swoim jeepem mógł ciągnąć przyczepę mając kat.B, to:
Jeep - MW 1762kg, DMC 2400kg, zatem przyczepa musi mieć DMC max 1100kg (i do tego hamulec, bo w pozycji o.2 mam 750kg), inaczej DMC auta i DMC przyczepy > 3.5T
No i nie mam opcji, żeby MW auta była mniejsza od DMC przyczepy, bo nawet w skrajnym przypadku 1762kg > 1100kg
I niech sobie ważą ile chcą.

Ciągnąć maluchem jacht można tylko w teorii, popatrzcie na konkretne dane z dowodów, a nie teoretyczne wymysły. Wymieniony artykuł jest po to, żeby właśnie nie próbować ciągać ciężkich rzeczy małymi, lekkimi autami, ale one i tak nie mają takiej możliwości w swoich papierach.

Owszem, mam też w dowodzie wbite 3500kg na haku w przypadku przyczepy z hamulcem, jeśli miałbym B+E.
Ale, te 3500kg to jest DMC przyczepy, a nie jej faktyczna masa w momencie holowania, która to nie może przekroczyć masy samochodu... Zapytałem o to mojego prawnika, co by było, gdybym miał B+E i chciał ciągnąć 3500kg, czekam na interpretację, coś się dowiem, to dam znać. Być może, chodzi o ten zapis o aucie terenowym.

Tutaj jest dość dobrze też temat opisany:

topol - 2012-07-06, 14:57

Schem napisał/a:
A co do art.62.1.1 Prawo o ruchu drogowym, żebym swoim jeepem mógł ciągnąć przyczepę mając kat.B, to:
Jeep - MW 1762kg, DMC 2400kg, zatem przyczepa musi mieć DMC max 1100kg (i do tego hamulec, bo w pozycji o.2 mam 750kg), inaczej DMC auta i DMC przyczepy > 3.5T
No i nie mam opcji, żeby MW auta była mniejsza od DMC przyczepy, bo nawet w skrajnym przypadku 1762kg > 1100kg
I niech sobie ważą ile chcą.

Po pierwsze kolega pisał, że nie chodzi o Jeepa tylko lżejsze auto.
Po drugie podałem przykład samochodo o DMC 1800 - tyle mój Jeep ma MW.
Po trzecie, jeżeli cię zważą i będziesz miał MR holownika poniżej MR przyczepy to sztraf murowany. Bez dyskusji, albo przyjmiesz albo nie...

Schem napisał/a:
Tutaj jest dość dobrze też temat opisany:

Pierwszy post na tej stronie, sam przytoczyłęm tego linka. Jednakże on wyjaśnia sprawę pod kątem UPRAWNIEŃ do kierowania a nie warunków technicznych.

MHCMega - 2012-07-06, 17:30

Schem napisał/a:
topol napisał/a:

Niektóre są. Ale po to, żeby móc sprawdzić, czy np. Dodge RAM 2500, który ma wpisane w papiery DMC 3400kg, po to, by bogaty właściciel nie musiał mieć kat.C (tak, znam takiego) nie próbuje przypadkiem wciskać kitu, bo jego auto waży faktycznie ciut więcej.

Tu sie nie zgodzę z interpretacją, wagi mają dlatego że kierowcy ciężarówek - dla zwiększenia dochodów - przeładowują auta ponad bodajże 8(10) ton na oś czym niszczą drogi.
Lewizny wagowe importowanych samochodów to - na razie - problem marginalny i nikt rozsądny nie kupiłby wagi w tym celu.

topol - 2012-07-06, 18:56

Zgadza się, chodzi o TIRy, wałki na osobówkach to poboczny cel.
KubaLa - 2012-07-06, 20:45

Schem napisał/a:
Jony, podałem to jako przykład kat.B.
Przed zapięciem przyczepy, patrzę w dowód auta i patrzę w dowód przyczepy. Sumuję DMC auta i przyczepy. To samo robi policjant na drodze, bo ma w łapie moje dokumenty.
Jeśli mam kat.B i suma DMC zespołu pojazdów < 3.5T sprawa jest czysta.
Jeśli przekracza, to patrzymy, czy DMC auta > DMC przyczepy i czy nie mamy do czynienia z przypadkiem DMC auta = 3499kg a DMC przyczepy = 750kg.
Nikt nikogo nie musi ważyć. Jest wpis w dokumencie i on jasno określa dopuszczalne masy pojazdów. Jak się nie zgadzamy, to zawsze mogę odmówić przyjęcia mandatu.

To jest oczywiste, ale ja dalej nie wiem która masa auta (DMC czy MR) musi być większa o 33% od której masy przyczepy (DMC czy MR). :(

topol - 2012-07-07, 00:01

Wedlug uprawnień DMC i DMC.
KubaLa - 2012-07-07, 00:10

No i git :git: Dzięki.
topol - 2012-07-07, 00:19

NMS :)
Schem - 2012-07-12, 10:46

Dostałem odpowiedź od prawnika:

Cytat:
pragniemy wskazać, że przepis art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908) jednoznacznie wskazuje, że rzeczywista masa calkowita przyczepy ciągniętej przez: samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczainej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciqgnqcego. Przepis ten jest obowiązujqcy i należy go stosować.

Zgodnie z art. 2 pkt. 55 Prawa o ruchu drogowym rzeczywista masa całkowita - masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób.

Rzeczywistą masę całkowitq pojazdu nalezy odróżnić od dopuszczalnej masy całkowitej, która jest najwiekszq określoną właściwymi warunkami technicznymi masą pojazdu obciążonego osobami i dopuszczonego do poruszania się po drodze (art. 2 pkt. 54 Prawo o ruchu drogowym).
Natomiast zgodnie z załącznikiem nr 3 Rozporzqdzenia Ministra Infrastruktury 2 dnia 22 Iipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 133, poz. 1123) używane w dowodach rejestracyjnych F1 - dopuszczalna masa całkowita pojazdu - jest największą technicznie dopuszczalną masą całkowitą pojazdu wynikajacą z jego konstrukcji i wykonania, określoną przez producenta.

Czyli wynika z tego, że niestety, nie możemy ciągnąć jeepem po drodze publicznej przyczepy, której masa w momencie kontroli przekracza masę rzeczywistą jeepa.
Czyli nawet jeśli nawalimy do pipka gruzu i uzyskamy masę rzeczywistą równą dmc, to maksymalnie możemy ciągnąć przyczepę, która waży dokładnie tyle, ile wówczas nasz jeep. W moim przypadku 2400kg. Kwestia oczywiście interpretacji tego przepisu, w sensie co ile waży, w momencie kontroli Ale sam przepis, niestety obowiązuje.
Nic na temat "samochodu terenowego".

A że na haku mamy 3.5T to fajnie, znaczy, że hak tyle wytrzyma, ale możemy sobie ciągnąć taką przyczepę po prywatnej drodze/łące.

agmar - 2012-07-12, 22:52

Schem, fajnie ale jak się ma do tego to:
Borys_P napisał/a:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 03.32.262
„dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może
przekroczyć:
a/ wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
b/ dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,
c/ maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,
d/ 3.500 kg,
z tym, że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do
rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów
samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr. 5, poz. 30) masa ta może ulec zwiększeniu do 150 %
wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych
warunków”.

a ja i tak kazałem sobie wbić w dowód 3360kg :mrgreen:

topol - 2012-07-12, 23:40

I to jest właśnie ta niespójność przepisów...
Schem - 2012-07-13, 07:16

Panowie,

Cytat:
ozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych pojazdów
oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 03.32.262
„dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem

czyli WARUNKI TECHNICZNE, czyli konstrukcja i wyposażenie, pozwalają na wpis do dowodu rejestracyjnego wartości maksymalnej ciągnionej przyczepy. Czyli te 3500kg u mnie. Tyle. Nie ma nic w tym rozporządzeniu o stosowaniu tego na drodze publicznej.
W przeciwieństwie o zapisie w ustawie prawo o ruchu drogowym, który to zapis jasno określa, że masa przyczepy nie może przewyższać masy auta, na drodze publicznej

To jak sytuacja, że na klatę biorę max 500kg, ale w tej naszej publicznej siłowni, wolno dźwigać tylko tyle, ile się waży.

KubaLa - 2012-07-13, 10:18

Schem, no to po co w takim razie jest ten zapis o 150%, skoro i tak nie można go stosować?
razor07 - 2012-07-13, 11:01

KubaLa napisał/a:
Schem, no to po co w takim razie jest ten zapis o 150%, skoro i tak nie można go stosować?

Można - ale poza drogami publicznymi, a terenówka po to jest żeby właśnie po takich terenach jeździć. Tak jak wskazano to w postach wcześniej, przepisy w tej materii nie są za bardzo przejrzyste i "trochę" niespójne jak widzisz. Nie oczekuj zatem jednoznacznej odpowiedzi.

KubaLa - 2012-07-13, 11:41

razor07 napisał/a:
Można - ale poza drogami publicznymi, a terenówka po to jest żeby właśnie po takich terenach jeździć. Tak jak wskazano to w postach wcześniej, przepisy w tej materii nie są za bardzo przejrzyste i "trochę" niespójne jak widzisz. Nie oczekuj zatem jednoznacznej odpowiedzi.

To poza publiczną to sobie mogę ciągnąć tyle ile mam wbite w hak (albo i więcej jak mam na to ochotę), mało mnie rusza liczenie DMC...
Chore są te przepisy.

razor07 - 2012-07-13, 12:51

KubaLa napisał/a:
To poza publiczną to sobie mogę ciągnąć tyle ile mam wbite w hak

No i tu właśnie będzie miało zastosowanie to 150% więcej.

KubaLa napisał/a:
(albo i więcej jak mam na to ochotę)

No niekoniecznie - przepisy Kodeksu Drogowego obowiązują Cię również na innych niż publiczne drogach (strefy ruchu, strefy zamieszkania), a w kwestiach koniecznych dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób WSZĘDZIE (a ciągnięcie więcej, niż pojazd może z pewnością można pod to podciągnąć).

KubaLa - 2012-07-13, 13:29

razor07 napisał/a:
No i tu właśnie będzie miało zastosowanie to 150% więcej.

No niekoniecznie bo:
razor07 napisał/a:
przepisy Kodeksu Drogowego obowiązują Cię również na innych niż publiczne drogach

Czyli dlaczego mogę nie stosować się do art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym... A muszę do Dz. U. 03.32.262 (z późn. zm.) Dział II par. 3 ust. 4 pkt 4 :?: :?: :shock:

razor07 - 2012-07-13, 13:36

Tak naprawdę wszystko jest kwestią uznaniową osób, które będą chciały i mogły Cię kontrolować... A jednej dobrej odpowiedzi nie ma. Sam kiedyś myślałem po co te 150%... I nie wymyśliłem. I mądrzejsi ode mnie też nie.
KubaLa - 2012-07-13, 13:37

razor07 napisał/a:
I nie wymyśliłem. I mądrzejsi ode mnie też nie.
:git:
Schem - 2012-07-13, 13:51

Jak się temu przyjrzeć, to przepisy są dość jasne. Warunki techniczne rejestracji i oznaczania pojazdów pozwalają na wpis w dowodzie, że maksymalna masa przyczepy może być 3 albo i 3.5 tony. Tyle maksymalnie auto może ciągnąć, według dopuszczenia technicznego. I to jest jedno. Ale to są tylko warunki techniczne. Oprócz tego jest jeszcze ustawa prawo o ruchu drogowym, która mówi o tym, jakie są zasady korzystania z dróg i ona ogranicza możliwości ciągnięcia przyczep. Kropka.
Nie można ciągnąć przyczepy, której rzeczywista masa przekracza rzeczywistą masę auta, które ją ciągnie. I tyle na ten temat. Tym, co tak robią, należy życzyć szczęścia na drodze i podczas kontroli. Kumaty policjant powinien dać mandat.

Mozna się tylko zastanawiać, czy ta ustawa jest sensowna, czy przepis jest mądry.
Nie wiem, jak bezpiecznie było by jechać jeepem z 3.5 tonowym balastem na haku i czy ustawodawca przesadził ograniczając tę masę, czy nie, bo spoko mozna by ciągnąć i 8 ton.

Podobny problem mają kierowcy supersamochodów, które mogą jechać 350km/h.
Ale ustawodawca jest tak niedobry, jak i dla nas, i zabronił im jechać powyżej 140km/h
Ale jak to, przecież one mogą jechać szybciej, prawda?

A co do bezpieczeństwa...
W USA mają do dużych przyczep "goose neck":

I nie ciągają dużych ładunków na haku, tylko na tym.

KubaLa - 2012-07-13, 14:04

Schem napisał/a:
że maksymalna masa przyczepy może być 3 albo i 3.5 tony.

A na kij taki wpis, skoro i tak nie możesz jej ciągnąć, bo jest większa niż masa samochodu?

Schem - 2012-07-13, 14:12

Pewnie na taki sam, jak prędkościomierz w moim jeepie, na którym jest 200km/h :lol:

Złóżcie petycję do sejmu, niech uchwalą, że można tyle ciągać ile jest w dowodzie i po sprawie. Na razie nie można, cokolwiek chcielibyście usłyszeć. :roll:

MHCMega - 2012-07-13, 18:35

Schem napisał/a:
Pewnie na taki sam, jak prędkościomierz w moim jeepie, na którym jest 200km/h
Ja tam nic dziwnego w tym nie widzę...
przepis napisał/a:

Ale to jest absurd! Jeśli inżynier obliczył że hak wytrzyma 2 tony to nie można przepisem zwiększyć wytrzymałości metalu! Może jeszcze rozporządzeniem zmniejszą mi spalanie, bo coś za dużo ostatnio Jeepol pije?
Ten przepis to jakieś kuriozum i prawdopodobnie powstał na doraźną potrzebę polityczną. Może np. w wojsku mieli jakiś ciągnik artyleryjski nie spełniający norm więc sobie wymyślili że i tak nikt wtedy 4x4 nie miał poza armią więc sobie dopiszą takie warunki.

KubaLa - 2012-07-13, 18:40

MHCMega napisał/a:
Jeśli inżynier obliczył że hak wytrzyma 2 tony to

To w dowód masz wpisane jakieś 700 kg...

razor07 - 2012-07-13, 21:12

Dobrze zauważyliście ten błąd. W tym przepisie chodzi tak naprawdę o 150% DMC pojazdu, ale opisano to absurdalnie. Też nie wyobrażam sobie, aby przepisem z warunków zwiększać coś, co konstruktor wyliczył i podał na tabliczce znamionowej danego urządzenia.
dARTi - 2012-07-16, 11:19

Schem napisał/a:
Nie ma nic w tym rozporządzeniu o stosowaniu tego na drodze publicznej.
W przeciwieństwie o zapisie w ustawie prawo o ruchu drogowym, który to zapis jasno określa, że masa przyczepy nie może przewyższać masy auta, na drodze publicznej

zdaje się, że ciężarowych to nie dotyczy pod warunkiem, że przyczepa posiada hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy

naprawdę uważacie, że spec zapis o terenowych (obecny ze względu na konstrukcję auta a nie możliwość jazdy po trawniku) dotyczy jazdy po trawniku :?: co za bzdura - możesz sobie więcej nawkładać na przyczepę ale dopiero jak zjedziesz z drogi

jak zjedziesz z drogi to nawet prawa jazdy nie musisz posiadać i możesz sobie jeździć monster truckiem który się chyba w żadnych przepisach nie mieści - nikt o zdrowych zmysłach nie zawracałby sobie doopy tworzeniem przepisu który w takich warunkach pozwoli przeciążać przyczepę terenówki

przepisy ogólne dot osobowych w ogóle nie biorą pod uwagę takich wyjątków bo przecież auta osobowe nie posiadają możliwości uruchamiania hamulców przyczepy z miejsca kierowcy a jest oczywistym, że w takim przypadku przyczepa nie może być cięższa niż holownik

co innego NIEKTÓRE pojazdy terenowe...

tylko co z tego, skoro w Polsce chyba brak takich przyczep

całe Wasze roztrząsania miałyby sens gdyby Wasze pojazdy posiadały instalację hamulca elektrycznego (niektóre mają w tym mój WK) i gdybyście posiadali lawetę która jest z taką instalacją komplementarna

inaczej szkoda bić pianę bo choćby skały srały to NIE MOŻNA

ale jeśli macie odpowiedni zestaw, to mimo braku przejrzystości w przepisach jestem pewien, że siła argumentów podczas kontroli będzie po waszej stronie i 99% przypadków odbędzie się bez problemów :git:

oczywiście Via toll na pokładzie

1Dudek1 - 2013-02-04, 22:04

Cześć, ponieważ właśnie robię E do B podam małą ciekawostkę, na kat B ( bez E )całkowita masa zestawu może wynosić 4250 kg pod jednym warunkiem, ze Przyczepa ma w dowodzie wpisane w opisie " inne ". Może się to komuś przyda, bo ja np znalazłem sobie Przyczepa do przewozu koni z tym wpisem.... Niestety po zapłaceniu za kurs :D
topol - 2013-02-05, 01:07

1Dudek1, są DWA warunki:
- DMC samochodu do 3500kg
- DMC przyczepy do 750kg - "przyczepa lekka"
Tylko i wyłącznie wtedy (spełnione OBA warunki naraz) DMC zestawu może przekroczyć 3500kg, maksymalnie do 4250kg.

1Dudek1 - 2013-02-05, 08:59

topol napisał/a:
1Dudek1, są DWA warunki:
- DMC samochodu do 3500kg
- DMC przyczepy do 750kg - "przyczepa lekka"
Tylko i wyłącznie wtedy (spełnione OBA warunki naraz) DMC zestawu może przekroczyć 3500kg, maksymalnie do 4250kg.

Skoro mówimy o kategorii B to Max jest 3,5.
Natomiast w zależności od DMC auta Przyczepa może mieć wiecej jeśli w dowodzie ma wpis inne.
Są rożne przyczepy o specjalnym zastosowaniu i z wpisem inne zestaw może ważyć do 4250. Przyczepa może być cięższe niż 750 kg.
Pozdrawiam

topol - 2013-02-05, 09:56

1Dudek1, częściowo masz rację, zapomniałem o nowelzacji z 19 stycznia 2013

Cytat:
Art. 6. 1.Ustawa o Kierujacych Pojazdami (od 19 stycznia 2013)
Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Natomiast za cholerę nie wiem jaką praktyczną część egzaminu i co potwierdza się wpisem do prawa jazdy...

1Dudek1 - 2013-02-05, 10:49

topol napisał/a:

Cytat:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Natomiast za cholerę nie wiem jaką praktyczną część egzaminu i co potwierdza się wpisem do prawa jazdy...

Płac manewrowy, plus jazda zestawem po mieście i wpis kategoria E do prawka :)

topol - 2013-02-05, 11:05

1Dudek1 napisał/a:
topol napisał/a:

Cytat:

6) kategorii B:

Płac manewrowy, plus jazda zestawem po mieście i wpis kategoria E do prawka :)

Czyli zwykłe B+E :?: ale przcież piszą o o kategorii B :!:
Nie udało mi się nigdzie znaleźć wyjaśnienia...

gregor77 - 2013-02-05, 11:14

za www.prawojazdy.com.pl

Cytat:
Jeśli posiadacz prawa jazdy kategorii B ciągnie przyczepę lekką bez hamulców, to dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów może wynieść 4250 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może być większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego

ale głowy nie podłoże, że to poprawna interpretacja w/w przepisu ;)

topol - 2013-02-05, 11:32

gregor77, nie, nie tego się tyczy, chodzi podpunkt c, czyli jaki egzamin i jaki wpis na przyczepę ciężką przy DMC zestawu do 4250kg :?:
gregor77 - 2013-02-05, 11:52

poszperałem dalej i to znalazłem

Cytat:
Co możemy ciągnąć

Zgodnie z przepisami, kierowca posiadający prawo jazdy najpopularniejszej kategorii B może holować samochodem przyczepę lekką o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg.

- W tym wypadku dopuszczalna masa całkowita zestawu, czyli samochodu i przyczepy, nie może przekroczyć 4250 kg – wyjaśnia Włodzimierz Twardoń, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

Po drugie z kategorią B możemy ciągnąć autem też cięższą przyczepę, ale wówczas jej DMC nie może przekroczyć masy własnej pojazdu.

- Przykład. Jeśli nasz samochód bez pasażerów i bagażu waży 1,5 tony, to maksymalnie załadowana przyczepa nie może ważyć więcej – wyjaśnia Andrzej Rak, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. – W takim przypadku masa całkowita całego zestawu nie może być większa niż 3,5 tony.

W przyszłym roku (czyli 2013) zmienią się przepisy i DMC całego zestawu, który może holować kierowca z prawem jazdy kategorii B, wzrośnie do 4,25 t.

(pogrubienie moje)

ale najrozsądniej będzie chyba zadzwonić/napisać do ITD aby to zinterpretowali...

Schem - 2013-02-05, 13:10

Było tak, że każde auto o DMC<3.5T może ciągnąć każdą przyczepę, jeśli zestaw nie przekroczy 3.5T oraz przyczepę "lekką", czyli max 750kg bez kat. E
Stąd w maksymalnym przypadku można przekroczyć 3.5T bo auto mam, załóżmy równe 3500 kg (bo nie przekracza 3.5T więc mogę na B) i mam do tego przyczepkę "lekką", co mi wolno na B a razem waży to właśnie 4250 kg. I to był niejako wyjątek, taka swoista dziura w przepisach. Niby mogę zestawem tylko do 3.5, ale w specyficznym przypadku jednak 4250.
Być może te nowe przepisy regulują, że taki zestaw obecnie może mieć max 4250kg w dowolnym przypadku, nie tylko przyczepy lekkiej, a do tej pory mógł mieć tylko 3500kg.
Tylko faktycznie, jaki egzamin?

1Dudek1 - 2013-02-05, 18:45

Jedyny egzamin jaki jest a dotyczy przyczep dla kierowców posiadających B to egzamin praktyczny kategorii E.
nic innego nie wymyślono.

Co do tych 4250, to nie jest określona masa przyczepy na 750kg. Tylko wpis w dowodzie, czyli np. Jeep GC ca.2500 kg - 4250 = 1750. I to jest dopuszczalne, z małym malutkim wpisem w dowodzie przyczepy.

topol - 2013-02-05, 20:19

gregor77, dzwoniłem do ITD, Policji, WK - nikt mi nie potrafił powiedzieć o co kaman, nawet off-record...
Schem, DMC zestawu 3500kg+750kg na kat. B wynika z Konwencji Wiedeńskiej
1Dudek1, ale co tu dopuszczono? Jak masz B+E to bez łaski masz DMC zestawu 5000kg. A zapisane jest w kategorii B nie E czy B+E.

1Dudek1 - 2013-02-05, 22:20

Cytat:

topol, ja cały czas piszę o sytuacji kiedy masz samo B

topol - 2013-02-05, 22:49

1Dudek1 napisał/a:
Cytat:

topol, ja cały czas piszę o sytuacji kiedy masz samo B

No to jaki egzamin i jaki wpis :?:
Pewnie wzięli zapis "ze świata" i w guglu przetłumaczyli...

razor07 - 2013-02-06, 10:00

Sprawa jest prosta... i nie :)
Wprowadzili taki unijny wynalazek, tylko brak na razie do niego przepisów wykonawczych.

Nadal możemy ciągnąć autem 3,5t DMC każdą przyczepkę lekką (750kg DMC).
Ale od 19 stycznia możemy także ciągnąć z kat.B przyczepy inne niż lekkie, o ile rzeczywista masa zestawu nie przekroczy 4250kg. Trzeba tylko zdać odpowiedni egzamin w WORD. Tylko krótki egzamin z jazdy - żadnych testów itp.

Problem jest jeden - nikt nie wie jak ten egzamin ma wyglądać, ani jak fizyczne odznaczyć to w prawku. Ministerstwo ma bowiem 18 miesięcy na wydanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy... Póki co jest to zatem martwy przepis...

topol - 2013-02-06, 15:23

Zatem jak mówiłem, praktycznie nikt nic nie wie czeski film :(
Schem - 2013-02-06, 15:51

No, czyli teraz spierd..lą to przepisami wykonawczymi, dzięki którym taki egzamin będzie trzeba zdawać 10 razy, za każdym razem płacąc i welcome to Poland.
W teorii idzie to w dobrym kierunku, że mogę sobie autem o masie rzeczywistej 2.2T pociągnąć 2.2T przyczepkę i nie muszę mieć E. Ale z drugiej strony pewnie jakbym miał rajdówkę do wożenia, albo jacht, to bym i tak robił E

razor07 - 2013-02-06, 17:51

Egzamin będzie... co z tego, że bez jazd i kursu? Egzamin w WORD, to zawsze egzamin... To pytanie czy już lepiej nie robić pełnego E... Zresztą zanim to w praktyce wejdzie... :|
topol - 2013-02-06, 19:21

razor07, pewnie trzeba będzie :(
gobo - 2013-02-06, 21:21

topol napisał/a:
Jak masz B+E to bez łaski masz DMC zestawu 5000kg
i viatol :mrgreen:
1Dudek1 - 2013-02-06, 22:11

Viatol masz juz przy 3,5 + 1 gram a jak nie to przychodzi do domu rachunek na 3000 pln netto.

[ Dodano: 2013-02-06, 22:14 ]
razor07 napisał/a:
Sprawa jest prosta... i nie :)
Wprowadzili taki unijny wynalazek, tylko brak na razie do niego przepisów wykonawczych.

Nadal możemy ciągnąć autem 3,5t DMC każdą przyczepkę lekką (750kg DMC).
Ale od 19 stycznia możemy także ciągnąć z kat.B przyczepy inne niż lekkie, o ile rzeczywista masa zestawu nie przekroczy 4250kg. Trzeba tylko zdać odpowiedni egzamin w WORD. Tylko krótki egzamin z jazdy - żadnych testów itp.

Problem jest jeden - nikt nie wie jak ten egzamin ma wyglądać, ani jak fizyczne odznaczyć to w prawku. Ministerstwo ma bowiem 18 miesięcy na wydanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy... Póki co jest to zatem martwy przepis...

KOlego mieszasz pojęcia. 4250 ciągniesz bez egzaminu pod warunkiem wpisu w dowodzie przyczepki "inne".
co do egzaminu na E do kategorii B to jest to tylko egzamin praktyczny czyli plac manewrowy i jazda po miescie. a na placu jazda do przodu i do tyłu po łuku, wjadz do garażu przodem, tyłem i po ukosie. nie ma innych egzaminów i innych możliwości ciągnięcia przyczep..

gobo - 2013-02-06, 22:30

1Dudek1 napisał/a:
Viatol masz juz przy 3,5 + 1 gram a jak nie to przychodzi do domu rachunek na 3000 pln netto.

A jak oni to robią? Mam XH i jak przyczepię 750 kg to mam ponad 3500... Skąd wiedzą, co mam akurat w dowodzie przyczepy napisane......?

topol - 2013-02-06, 22:35

gobo, z CEPiK, tam masz wszystkie dane...

[ Dodano: 2013-02-06, 22:40 ]
1Dudek1, cały czas mòwię o kategorii B, mowa tam jest o egzaminie praktycznym i wpisie w PRAWO JAZDY a nie DR przyczepy :!:

razor07 - 2013-02-07, 19:05

1Dudek1 napisał/a:
KOlego mieszasz pojęcia. 4250 ciągniesz bez egzaminu pod warunkiem wpisu w dowodzie przyczepki "inne".

Jednak to Ty mylisz pojęcia... Co to jest ta przyczepka "inna" i gdzie to ma niby być wpisane? :P

Jak masz prawo jazdy B możesz jechać autem o DMC 3,5 tony (i napchać go do maximum tego tonażu), a oprócz tego możesz ZAWSZE ciągnąc przyczepkę o DMC 750kg (czyli tzw. przyczepę "lekką"), również załadowaną na maxa i wtedy de facto jedziesz zestawem, który waży razem 4250kg. Tak było w poprzednim stanie prawnym i jest teraz. Nic nowego. Warunek, że musi to być przyczepa klasyfikowana jako lekka (taki musi być wpis w dowodzie rejestracyjnym w rubryce rodzaj pojazdu - "przyczepa lekka").

Nadążasz? :mrgreen:

Nowością jest teraz to, że możesz mając ciągle tylko prawko "B" ciągąć również inne przyczepki - nie tylko lekkie, pod warunkiem, że nie przekroczysz razem 4250 kg. Czyli np. masz auto o DMC 2700kg (i załóżmy, że na maxa je zapakowałeś), a do tego przyczepę o DMC powiedzmy 2 tony - czyli nie jest to już "przyczepa lekka". Ale, jedziesz na pusto i ta przyczepka de facto waży sama w sobie 1500 kg. Do tej pory na taki zestaw musiałbyś już mieć "E", bo razem ten zestaw waży 4200 kg. Ale wg nowych przepisów ponieważ nie przekroczyłeś jeszcze magicznych 4250 kg to sobie pojedziesz tez tylko z prawkiem B, ALE!!! pod warunkiem, że zdasz malutki egzamin w WORD i do tego wpiszą Ci adnotację do prawa jazdy. Ale nie będzie to pełna kategoria "E" - rozumiesz??

Wpis w prawku to będzie taki kod (096 bodajże), ale w praktyce oznacza to konieczność wymiany druku, bo niby jak maja to wpisać to do dokumentu wydawanego w postaci plastykowej karty? :) Natomiast co do warunków samego egzaminu, co tam dokładnie na tym placu trzeba będzie zrobić to jeszcze nie wiadomo. Wg danych ministerstwa rozporządzenie wkrótce się ukaże... Czyli pewnie za rok dwa hehe ;)

topol - 2013-02-07, 19:38

razor07, dokładnie o to chodzi.
gobo - 2013-02-07, 20:13

Cytat:
gobo, z CEPiK, tam masz wszystkie dane...
przepraszam, ale poproszę wersję dla słabszych... czy muszą mnie z tą przyczepą zatrzymać i sprawdzić dokumenty, czy też te kamery jakoś samem mnie namierzą... trochę wątpię, bo skąd będą wiedzieli ile akurat mój jeep waży... no i musieliby sprawdzić rejestracje z dwóch stron jednocześnie.... to trochę skomplikowane...
razor07 - 2013-02-07, 22:23

gobo napisał/a:
czy muszą mnie z tą przyczepą zatrzymać i sprawdzić dokumenty

Nie muszą. Dobrze kombinujesz - kamery cykają przód i tył auta. System automatycznie odczytuje numery, następnie łączy się z centralną ewidencją pojazdów, sprawdza DMC pojazdu/pojazdów i już masz gotowy wynik :)

1Dudek1 - 2013-02-07, 22:26

razor07 napisał/a:
1Dudek1 napisał/a:

Jednak to Ty mylisz pojęcia... Co to jest ta przyczepka "inna" i gdzie to ma niby być wpisane? :P

Jak masz prawo jazdy B możesz jechać autem o DMC 3,5 tony (i napchać go do maximum tego tonażu), a oprócz tego możesz ZAWSZE ciągnąc przyczepkę o DMC 750kg (czyli tzw. przyczepę "lekką"), również załadowaną na maxa i wtedy de facto jedziesz zestawem, który waży razem 4250kg. Tak było w poprzednim stanie prawnym i jest teraz. Nic nowego. Warunek, że musi to być przyczepa klasyfikowana jako lekka (taki musi być wpis w dowodzie rejestracyjnym w rubryce rodzaj pojazdu - "przyczepa lekka").

Nadążasz? :mrgreen:

Nowością jest teraz to, że możesz mając ciągle tylko prawko "B" ciągąć również inne przyczepki - nie tylko lekkie, pod warunkiem, że nie przekroczysz razem 4250 kg. Czyli np. masz auto o DMC 2700kg (i załóżmy, że na maxa je zapakowałeś), a do tego przyczepę o DMC powiedzmy 2 tony - czyli nie jest to już "przyczepa lekka". Ale, jedziesz na pusto i ta przyczepka de facto waży sama w sobie 1500 kg. Do tej pory na taki zestaw musiałbyś już mieć "E", bo razem ten zestaw waży 4200 kg. Ale wg nowych przepisów ponieważ nie przekroczyłeś jeszcze magicznych 4250 kg to sobie pojedziesz tez tylko z prawkiem B, ALE!!! pod warunkiem, że zdasz malutki egzamin w WORD i do tego wpiszą Ci adnotację do prawa jazdy. Ale nie będzie to pełna kategoria "E" - rozumiesz??

Wpis w prawku to będzie taki kod (096 bodajże), ale w praktyce oznacza to konieczność wymiany druku, bo niby jak maja to wpisać to do dokumentu wydawanego w postaci plastykowej karty? :) Natomiast co do warunków samego egzaminu, co tam dokładnie na tym placu trzeba będzie zrobić to jeszcze nie wiadomo. Wg danych ministerstwa rozporządzenie wkrótce się ukaże... Czyli pewnie za rok dwa hehe ;)

Nie będę się z Tobą kłócił, miałem na kursie spotkanie z gościem z ITD, który to omawiał,
Wpis inne jest w dowodzie tam gdzie np. przyczepa rolnicza itp.

Ale nie namawiam do niczego, jeździj jak masz ochotę.

I nie ma czegoś takiego jak maultki wpis w prawie jazdy. 4250 możesz mieć bez wpisu. Pozostałe to E.

Nadążasz??? :mrgreen:

topol - 2013-02-07, 23:21

razor07 napisał/a:
gobo napisał/a:
czy muszą mnie z tą przyczepą zatrzymać i sprawdzić dokumenty

Nie muszą. Dobrze kombinujesz - kamery cykają przód i tył auta. System automatycznie odczytuje numery, następnie łączy się z centralną ewidencją pojazdów, sprawdza DMC pojazdu/pojazdów i już masz gotowy wynik :)

A mandaty generowane są wybitnie nieprzyjemne.

razor07 - 2013-02-07, 23:42

1Dudek1 napisał/a:
I nie ma czegoś takiego jak maultki wpis w prawie jazdy

Owszem jest. Jest to odpowiedni kod przy kategorii. W tym wypadku będzie to 096 (chyba).

1Dudek1 napisał/a:
4250 możesz mieć bez wpisu

Tylko jak jedziesz z przyczepą lekką.[

quote="1Dudek1"]Pozostałe to E. [/quote]

Do 19 stycznia - owszem. Teraz już nie. Do 4250 będzie "adnotacja" do PJ. Kiedy Ty rozmawiałeś z tym inspektorem?? Może coś źle zrozumiałeś?? Przepis jest naprawdę krótki i czytelny - masz go tu zacytowanego wczesniej, to co tworzysz jakieś cudactwa?? Wskaż gdzie w przepisach masz ten swój zapis, że przyczepa o przeznaczeniu "inna" podlega jakimś innym prawom co do ciągnięcia?? :shock:

[ Dodano: 2013-02-07, 23:45 ]
1Dudek1 napisał/a:
Wpis inne jest w dowodzie tam gdzie np. przyczepa rolnicza itp.

Aha - tam gdzie jest wpis w dowodzie np. "przyczepa rolnicza" to jest rubryka RODZAJ POJAZDU (i to jest akurat prawidłowo "ciężarowa rolnicza"). Wpis inna/inne może co najwyżej pojawić się w przeznaczeniu przyczepy ciężarowej (to ta rubryka w dowodzie pod rodzajem pojazdu właśnie).

topol - 2013-02-07, 23:59

1Dudek1, a ten inspektor z ITD podał podstawę prawną? Bo bez tego to tylko jego wymysł, ponieważ zapis prawny stanowi inaczej.
rapez - 2013-02-08, 09:05

Dotyczy to też samochodów osobowych 4x4 płaskaczy???
Co jeśli samochód waży 1500kg?

topol - 2013-02-08, 09:19

rapez napisał/a:
Co jeśli samochód waży 1500kg?

DMC przyczepy nie może być wieksze niż DMC samochodu holującego.

razor07 - 2013-02-08, 10:09

rapez napisał/a:

Samochód to samochód. Wyznacznikiem je tu DMC (3500kg), bo o kategorii B rozmawiamy. A może to być i samochód osobowy i ciężarowy i specjalny :)

A czy 4x4, czy czerwony, czy z tuningowanym wydechem to nie ma znaczenia 8)

Schem - 2013-02-08, 12:53

topol napisał/a:

Tak dla sprostowania, rzeczywista masa, nie DMC, niestety.

topol - 2013-02-08, 13:13

Schem napisał/a:
topol napisał/a:

Tak dla sprostowania, rzeczywista masa, nie DMC, niestety.

To prawda, w praktyce jednak to policjant patrzy na DMC i MW, bo jak zważy samochód na drodze? Oczywiście, może wezwać "technikę" ale zazwyczaj im się nie chce.
W Grand Cherokee to na kat. B legalnie nie pociągniesz przyczepy większej od MW Jeepa (nie mówiąc o DMC ;) ).

Schem - 2013-02-08, 13:17

dlatego tylko piszę "dla sprostowania", bo teoretycznie "rzeczywista" a nie DMC.
A praktycznie to i tak nie ma znaczenia, jak wspomniałeś :git:

topol - 2013-02-08, 13:21

Schem, słusznie na to zwróciłeś uwagę, bo jednak w plaskaczu a i w XJ chyba też może mieć znaczenie ;)
gobo - 2013-02-08, 17:38

Cytat:

każde auto, które jedzie jest tak sprawdzane???? każde z przyczepą??? małą też???

topol - 2013-02-08, 18:09

gobo, na drogach z ViaTolem masz bramki, na nich są kamery i skanują numery jak leci i od razu sprawdza w CEPiK, jak jest róźny numer z przodu i z tyłu to musi przyczepa i sumujemy DMC.
gobo - 2013-02-08, 18:49

widzę, że się nie da oszukać..... mój problem jest taki, że mam XH i DMC około 2900. Czyli cokolwiek przyczepię (np 750kg) już wchodzę we viatola. B+E mam więc nie ma problemu.. Przyczepę wożę 2 razy do roku... i wychodzi na to, że muszę kupić to całe urządzenie i będę traktowany jak TIR, który cały rok jeździ...... Dlatego próbowałem dociec, że może po prostu nie zauważą.... tak jakby nie zabrać ze sobą portfela z prawem jazdy...
topol - 2013-02-08, 19:21

gobo, no nie da. A mandaty solą pieprzne...
Ja chyba jednak zrobię to E, bo tak to tylko 1005kg dostępne do limitu...
A to urządzonko do ViaToola to można wypożyczyć.

Jony - 2013-06-05, 23:59

W Auto Świat nr 23 z 3 czerwca jest jedna strona poświęcona holowaniu... :wink:
majkelof - 2013-10-22, 09:49

Mam Jeepa ZJ i chcę przyholować przez całą Polskę (Szczecin-Lublin) drugiego ZJ na lawecie. Kawał drogi więc okazja do kontroli może się niestety przytrafić...
Mam prawko B, więc ja tego nie mogę na pewno zrobić, muszę wysłać kogoś innego.
Ale czy prawko B+E załatwi temat?
F.1 = 2425 kg
F.2 = 2425 kg
G = 1915 kg
O.1 = 3500 kg
a w dowodzie wbity hak na dmc 3360 kg.
Żeby się nie okazało zaraz, że coś jest nie tak, albo że jeszcze jakiś viatoll muszę wykupić. Ktoś mi poradzi?

marcin316 - 2013-10-22, 10:48

Viatol musisz wykupić na 100%

Taniej wyjdzie sztywny hol jeśli ten drugi ZJ ma obracające się koła i przynajmniej jeden sprawny hamulec.

Schem - 2013-10-22, 10:52

Viatoll to na bank musisz kupić, bo dmc zestawu zapewne przekroczy 3.5T. :)23
Chyba, że drugiego Zjta wrzucisz na Wiolę 750kg :lol:

Reszta obleci, a jak masę lawety w postaci ciężarków wrzucisz do holownika, żeby jego masa rzeczywista przekraczała masę rzeczywistą lawety z drugim Zjtem, to nawet zgodnie z wszystkimi przepisami :mrgreen: