Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania olejowe i nie tylko :)
Witam!To ja znów wrócę do różnic w olejach w autach z USA i Europy.Sam jeżdżę autami z USA i zawsze mam problem z doborem olejów do silnika, np.w książce serwisowej auta z USA jest że ma być 5W30  SM i tyle.I teraz pytanie czy dobierając olej u nas kierować się tylko tymi oznaczeniami?Jaki mam wybrać -z normą A1 albo A5 a może A3- w Europie znajdzie się 5w30 SM zarówno A5 jak i A3. Inny przykład w konkretnym modelu:Jeep Cherokee kl 2017 2,4l aut.-w usa zalecają 0w20 sn z normą MS-6395 -szukając tak oznaczonego oleju w Polsce znalazłem może 3-4 oleje z normą MS w tej specyfikacji.Pytanie czy szukać do tego silnika oleju z normą MS-6395 czy dobry będzie każdy 0w20 SN.Mam nadzieję że trochę wyjaśnicie.
Odpowiedz
(2018-07-16, 10:49 PM)robson napisał(a): Witam!To ja znów wrócę do różnic w olejach w autach z USA i Europy.Sam jeżdżę autami z USA i zawsze mam problem z doborem olejów do silnika, np.w książce serwisowej auta z USA jest że ma być 5W30  SM i tyle.I teraz pytanie czy dobierając olej u nas kierować się tylko tymi oznaczeniami?Jaki mam wybrać -z normą A1 albo A5 a może A3- w Europie znajdzie się 5w30 SM zarówno A5 jak i A3. Inny przykład w konkretnym modelu:Jeep Cherokee kl 2017 2,4l aut.-w usa zalecają 0w20 sn z normą MS-6395 -szukając tak oznaczonego oleju w Polsce znalazłem może 3-4 oleje z normą MS w tej specyfikacji.Pytanie czy szukać do tego silnika oleju z normą MS-6395 czy dobry będzie każdy 0w20 SN.Mam nadzieję że trochę wyjaśnicie.

Chronologicznie odnosząc się do pytania:

1)      Najważniejsze, trzymać się wskazanej przez producenta klasy lepkości, i jakości
a.       Przy czym, faktem jest, że różnice w rekomendacji, w niektórych przypadkach, mogą być niekiedy różne (dla rynku US a UE) - przy tej samej jednostce napędowej. Wynika to poniekąd z innego podejścia do tematu fuel economy, na obu tych rynkach
2)      Pro-forma, wypiszmy specyfikacje, które Pan wymienił. Nie będziemy ich tutaj opisywali, żeby nie zgubić meritum sprawy, dokładne opisy są łatwo dostępne w sieci, i tam na spokojnie można je porównać.
To co nas interesuje, to API SN i dodatkowo ILSAC GF-5
a.       + API SN (+ ILSAC GF-5)
b.      API SM
c.       ACEA A1
d.      ACEA A3
e.      ACEA A5
3)      Finalnie, specyfikacja MS-6395, jest rzadko spotykana na produktach dostępnych w EU, co wynika głównie z małego popytu na taką specyfikację, na naszym rynku
a.       Ale, wchodząc głębiej w samą specyfikację MS-6395, jest to lekki „upgrade”, na bazie specyfikacji API/ILSAC, a dokładnie ILSAC GF-4 (na dzisiaj mamy  już ILSAC GF-5 - w skrócie, klasę wyżej)
b.      Wiele marek olejów silnikowych dostępnych w EU, może w swojej wyszukiwarce, wskazywać „Refer to technical” tam, gdzie rekomendowane jest MS-6395, ponieważ nie posiadają w portfolio produktu o tej konkretnej specyfikacji
c.       Przy czym, sprawa nie jest 0-1. Jeśli taki producent posiada w portfolio SAE 0W20 w specyfikacji ILSAC GF-5, to de-facto pokrywa taką kombinacją, specyfikację SAE 0W/5W20, MS-6395, o którą Pan pyta – wręcz jakościowo ją przewyższając. I śmiało taki produkt można zastosować, czy to będzie Rock Oil ECO 0W20 (API SN, ILSAC GF-5), czy też produkty innych producentów, w tej klasie lepkości i jakości - chociaż oczywiście polecamy zastosowanie naszego produktu Smile
Odpowiedz
Witam. Mam ZJa 5.2 z 1998. Przebieg 337000. Poprzedni właściciel wlał 10W40 Mobil... Jeśli to ważne, to na zimnym silniku wskazanie 3.0 bara
Jaki olej byłby zalecany w moim przypadku???
Odpowiedz
(2019-01-21, 06:27 AM)Bosun napisał(a): Witam. Mam ZJa 5.2 z 1998. Przebieg 337000. Poprzedni właściciel wlał 10W40 Mobil... Jeśli to ważne, to na zimnym silniku wskazanie 3.0 bara
Jaki olej byłby zalecany w moim przypadku???

W tym przypadku proponujemy zastosowanie Synthesis 4 Sport 5W40.
Odpowiedz
Witam
Jaki olej powinienem zastosować do compassa 2017 r. trailhawk 2,4l, na wlewie jest 0W20, poprzedni właściciel twierdzi że jest tam zalany 5W30 castrol Edge. musze zrobić dolewkę, chociaż chyba wymienię całkiem. Proszę o info. Pozdrawiam
Odpowiedz